more_horiz
Wiadomości

Tragedia w Przewodowie. Żaryn: rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 16:39
- Po wydarzeniach w Przewodowie, gdzie w wyniku eksplozji pocisku zginęło dwóch Polaków, rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn: rosyjska dezinformacja, operacje wpływu, wroga propaganda są poważnymi zagrożeniami
Stanisław Żaryn: rosyjska dezinformacja, operacje wpływu, wroga propaganda są poważnymi zagrożeniamiFoto: Paweł Supernak/PAP ARCHIWUM

We wtorek, 15 listopada, gdy siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, na teren miejscowości Przewodów (woj. lubelskie) leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej spadł pocisk i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, był to najprawdopodobniej pocisk ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Stanisław Żaryn podkreślił, że po wydarzeniach w Przewodowie rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO. Jak zaznaczył, na "dowód" rzekomych agresywnych działań Ukrainy Rosja przywołuje m.in. sprawę zestrzelenia samolotu MH17.

Kłamstwa o MH-17


"Przez lata rosyjska propaganda powtarzała kłamstwa dot. zestrzelenia samolotu MH-17 (zamach dokonany przez Rosję w lipcu 2014 r.), winą za tę tragedię obarczając Ukrainę. Kłamstwa, choć oczywiste, powtarzano systematycznie" - napisał na Twitterze pełnomocnik.

Jak dodał, rosyjska walka informacyjna opiera się na kłamstwie. "Szerzenie insynuacji i manipulowanie obrazem rzeczywistości jest Rosji potrzebne do działań bieżących, ale również do tworzenia podłoża informacyjnego do kolejnych ataków informacyjnych" - zaznaczył Żaryn.

"Rosyjska dezinformacja, operacje wpływu, wroga propaganda są poważnymi zagrożeniami. Dla Rosji mają one znaczenie strategiczne, zaś osiągnięcie założonych celów jest często rozłożone na lata" - podkreślił pełnomocnik.


Czytaj także

"Chcą skłócić Polskę i Ukrainę". Żaryn przedstawił raport dot. propagandy Kreml

"Opanowanie w przekazie uchroniło nas przed wybuchem paniki". Dr Raubo o wydarzeniach w Przewodowie


Zobacz także

Zobacz także