more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: Polska jest dziś bezpieczna dzięki temu, co zrobił obóz PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:40
- Wolność jest wartością szczególną. Wolność jest bardzo głęboko zapisana w naszych sercach, w szczególności w naszych polskich sercach. (...) Ale wiemy doskonale, że wolność, w szczególności w sytuacji Polski, musi iść w parze ze wzmacnianiem bezpieczeństwa - mówił podczas gali Człowieka Roku Tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Tegoroczną nagrodę odebrał Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wolność jest wartością szczególną, ale często zagrożoną, i musi iść w parze ze wzmacnianiem bezpieczeństwa
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wolność jest wartością szczególną, ale często zagrożoną, i musi iść w parze ze wzmacnianiem bezpieczeństwaFoto: Adam Guz/KPRM

Podczas jubileuszowej X Gali Plebiscytu Człowieka Roku Tygodnika "Sieci" statuetkę odebrał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wcześniej głos zabrał szef rządu Mateusz Morawiecki, który także jest laureatem nagrody Człowieka Wolności Tygodnika "Sieci" w roku 2019.

Premier: wolność jest wartością bardzo cenną, ale też kruchą

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ceni tę nagrodę w sposób szczególny, bo jest ona wyjątkowa. - Wolność jest wartością szczególną. Wolność jest bardzo głęboko zapisana w naszych sercach, w szczególności w naszych polskich sercach - mówił szef rządu.

Zaznaczył, że Polacy, jak mało który naród, szczególnie cenią sobie wolność, ale także wyjątkowo mocno doświadczyli tego, jak bardzo krucha jest to wartość i jak łatwo ją stracić.

"Dbanie o wolność to dbanie o bezpieczeństwo"

Podkreślił, że w Polsce musi ona iść w parze ze wzmacnianiem bezpieczeństwa. - Dlatego dziękuję ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za to, że współtworzy Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej - mówił. Dodał, że myśląc o wzmacnianiu bezpieczeństwa, należy mieć "szczególną sympatię i uznanie" dla dokonań szefa MON.

- Bo to w takich szczególnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, czasach największego geopolitycznego zawirowania ostatnich co najmniej 30 lat, potrzeba było ludzi, którzy, kiedy na naszą wschodnią granicę polsko-białoruską spadła nawała sztucznie wywołanej imigracji, potrafili podjąć decyzję szybko, zdecydowanie, i ją równie sprawnie zrealizować - podkreślił szef rządu.

Według premiera, wicepremier Błaszczak stanął na wysokości zadania i przystąpił do przyspieszonego, zgodnego z interesami Polski i w porozumieniu z NATO wzmacniania Polski, ale też Ukrainy, która toczy "krwawy bój o swoje istnienie" i także o naszą wolność.

- Właśnie teraz, kiedy żyjemy w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak pan premier Mariusz Błaszczak, którzy - jestem o tym przekonany - zrobią wszystko, i to zrobią dobrze, aby umocnić siłę polskiej armii, aby podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć: "tak, polska wolność jest bezpieczna, polska wolność, choć zagrożona, jak od ponad tysiąca lat, jednak jest dziś bezpieczna dzięki temu, co zrobił rząd i obóz PiS z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele" - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki: Mariusz Błaszczak jest wspaniałym państwowcem

Mateusz Morawiecki ocenił, że Błaszczak to osoba, o której może powiedzieć, że jest "z krwi i kości wspaniałym polskim państwowcem, którego Polska potrzebuje, jakich za mało było w polskiej historii".

Jak zaznaczył, jeśli zabraknie w tym szczególnym czasie, jaki mamy, na najwyższych stanowiskach państwowców, ludzi, którzy "mają Polskę głęboko w sercu", to Polska może być "w śmiertelnym niebezpieczeństwie". Wyraził jednocześnie przekonanie, że tak się nie stanie, bo wyborcy powierzyli los kraju obozowi PiS.

Premier zauważył, że nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale także - jak mówił - "nigdy nie będzie silnej armii bez silnego państwa, które stoi na silnym fundamencie finansowym, na fundamencie naprawionych finansów publicznych".

Premier nawiązał też do zbliżających się wyborów. Wyraził nadzieję, że z szefem MON "w takiej drużynie jak PiS podołają wielkiemu dziełu obrony wolności i będą dalej w kolejnych latach budować i umacniać Rzeczpospolitą".

Czytaj również:

PAP/PolskieRadio24.pl/Telewizja wPolsce/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także