more_horiz
Wiadomości

Nastoletni oszuści podali się za funkcjonariuszy. Senior przekazał im ponad 650 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 07:38
Mało brakowało, a 94-letni mieszkaniec warszawskiego Mokotowa straciłby oszczędności całego życia. Senior dał się oszukać, że bierze udział w "policyjnej akcji" i przekazał złodziejom ponad 652 tys. zł. Na szczęście całą akcję obserwowali prawdziwi kryminalni, którzy na gorącym uczynku zatrzymali dwóch nastolatków. Trzeci wpadł kilka dni później.
Policjanci odzyskali ponad 650 tys. zł należące do 94-letniego mieszkańca Mokotowa
Policjanci odzyskali ponad 650 tys. zł należące do 94-letniego mieszkańca MokotowaFoto: ksp.policja.gov.pl

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że dzięki informacjom policjantów wydziału kryminalnego KSP, 94-letni mieszkaniec Mokotowa nie stracił dorobku całego życia. - Mężczyzna był przekonany, że bierze udział w policyjnej akcji. Przygotował ponad 652 tysięcy złotych i zgodnie z instrukcjami, jakie otrzymał od fałszywych funkcjonariuszy, zapakowane w reklamówce wyniósł je przed blok i zostawił przy drzwiach wejściowych do budynku - tłumaczył nadkomisarz.

Policjanci zatrzymali nastoletnich złodziei

- Policjanci obserwowali dwóch młodych mężczyzn, którzy kręcili się wokół bloku, naprzemiennie rozmawiając przez telefon. Kiedy jeden z nich podszedł pod klatkę i zabrał pozostawioną przez starszego mężczyznę torbę, funkcjonariusze wkroczyli do akcji. Po chwili zatrzymali młodego mężczyznę, który na ich widok bezskutecznie usiłował uciec - wyjaśnił policjant.

Po sprawdzeniu torby, okazało się, że cała była wypełniona pieniędzmi. - W ręce policjantów wpadł też drugi z mężczyzn. Okazało się, że zatrzymani przez policjantów mężczyźni to nastolatkowie w wieku 15 i 16 lat - podał.

94-latek odzyskał swoje pieniądze

- W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze ustalili adres pokrzywdzonego, który pozostawił gotówkę przed wejściem do budynku. Policjanci wezwali też na miejsce członka jego rodziny, po czym po przeliczeniu pieniędzy, zwrócili je właścicielowi - zaznaczył.

Dodatkowo kilka dni później do sprawy kryminalni zatrzymali trzeciego podejrzanego. - To 15-latek, który wspólnie i w porozumieniu z kolegami brał udział w oszustwie na 94-latku - przekazał.

- Nastolatkowie zostali osadzeni w policyjnej izbie dziecka. Teraz za swój czyn odpowiedzą przed sądem dla nieletnich - dodał rzecznik KSP.

Czytaj również:

94-letni mężczyzna zapakował do reklamówki ponad 650 tys. zł - wszystkie swoje oszczędności 94-letni mężczyzna zapakował do reklamówki ponad 650 tys. zł - wszystkie swoje oszczędności
Policjantom udało się zatrzymać złodziei i odzyskać pieniądze 94-latka Policjantom udało się zatrzymać złodziei i odzyskać pieniądze 94-latka

ksp.policja.gov.pl/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także