Prezydent Duda: udało się przełamać nacisk grup biznesowych w Niemczech ws. relacji z Rosją
Udało się przełamać nacisk grup biznesowych w Niemczech ws. relacji z Rosją i wsparcia dla Ukrainy, mam nadzieję, że to trwała tendencja; z punktu bezpieczeństwa Europy rosyjski imperializm musi zostać powstrzymany - powiedział prezydent Andrzej Duda.
2023-02-18, 15:30
Prezydent wziął w piątek i w sobotę udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas konferencji prasowej po powrocie do Warszawy Andrzej Duda został zapytany o politykę Niemiec ws. wspierania Ukrainy i współpracy w tym zakresie z Polską i innymi państwami zachodnimi.
W odpowiedzi prezydent stwierdził, że ma "pełną świadomość tej gry interesów" odbywającej się "gdzieś w kuluarach niemieckiej polityki".
- Nacisku różnych grup biznesowych w Niemczech, potężnych, bo to potężna gospodarka, więc są i potężne grupy biznesowe, które naciskały urząd kanclerski, naciskały władze niemieckie na "business as usual". Przecież nie jest dla nikogo tajemnicą, że to właśnie przede wszystkim niemiecki biznes, oczywiście przy wsparciu i aprobacie władz niemieckich, budował wspólnie z Rosjanami Nord Stream I czy Nord Stream II - wskazał.
***
REKLAMA
Posłuchaj
***
- Prezydent Andrzej Duda w Monachium: tylko współpraca, także z USA, zagwarantuje nam bezpieczeństwo
- "Poparcie dla Ukrainy i sojuszników z NATO". Rzecznik Białego Domu o wizycie Bidena w Polsce
Jak dodał, wciąż są grupy, które chciałyby takie interesy realizować - "wbrew wszystkiemu, wbrew interesom Europy, interesom państw Europy środkowej, w tym i naszemu".
- Ale wojna na Ukrainie zrobiła jednak na tyle mocne wrażenie na opinii publicznej, że ten nacisk opinii publicznej był jednak potężny i bez wątpienia pomógł także władzom niemieckim, kanclerzowi Olafowi Scholzowi w tym, żeby te naciski przełamać - ocenił prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Trudna sytuacja w Niemczech
- Nie było to wszystko łatwe, w Niemczech były duże napięcia, ale jednak ten nacisk niemieckiej opinii publicznej był tutaj potężny, wspólnoty międzynarodowej też, i jak widać to się udało przełamać. Mam nadzieję, że to będzie tendencja trwała, bo z punktu widzenia bezpieczeństwa - nie tylko Polski, nie tylko wschodniej flanki NATO (..) ale całej Europy, także i Niemiec i innych państw, które są na zachód od nas - (ważne) jest to, żeby rosyjski imperializm został zgaszony, powstrzymany, żeby Rosja nie wygrała na Ukrainie i musiała się z Ukrainy wycofać; żeby prymat prawa międzynarodowego został przywrócony - dodał.
IAR/PAP/in./
REKLAMA