Misja formowania rządu. Bielan: wszyscy, którzy otrzymali propozycję od Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją

- Wszyscy, którzy otrzymali od Mateusza Morawieckiego propozycję wejścia do nowego rządu, przyjęli ją. Znam dużą część składu, tam nie będzie pierwszoplanowych polityków; to było założenie przy budowie tego rządu od samego początku - powiedział w niedzielę w Polsat News europoseł PiS Adam Bielan.

2023-11-26, 23:57

Misja formowania rządu. Bielan: wszyscy, którzy otrzymali propozycję od Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją
Adam Bielan o nowym rządzie: wszyscy, którzy otrzymali propozycję od Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją. Foto: Jacek Szydlowski / Forum

Wcześniej tego dnia prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że w poniedziałek o godz. 16.30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie.

Kilka dni temu Morawiecki zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi skład rządu - Koalicję Polskich Spraw. W piątek premier przekazał w rozmowie z portalem Salon24.pl, że nowy rząd będzie "znacząco mniejszy, polityczno-ekspercki" oraz, że "będzie w nim duża liczba kobiet".

Bielan: to będzie rząd składający się głównie z ekspertów

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan, pytany w niedzielę wieczorem, czy wejdzie do rządu Mateusza Morawieckiego, zaprzeczył. Dopytywany o nazwiska osób, które się w nim znajdą, zaznaczył, że "to już jest kompetencja pana premiera Mateusza Morawieckiego".

- Myślę, że te nazwiska zna już pan prezydent, ale jutro o 16.30 odbędzie się uroczystość w Pałacu Prezydenckim - zaznaczył.

REKLAMA

Według Bielana "to nie będzie rząd mały, to będzie rząd składający się głównie z ekspertów".

- Wszyscy, którzy otrzymali propozycję od pana premiera Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją - zaznaczył.

"Nie będą to pierwszoplanowi politycy"

Dopytywany o szczegóły, powiedział, że zna "dużą część tego składu, natomiast nie będzie tam pierwszoplanowych polityków". - Było to założenie przy budowie tego składu rządu od samego początku, zarówno premiera, jak i Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił.

Zapytany o liczbę ministerstw w nowym rządzie, odparł, że "będzie ich nieco mniej niż w tej chwili, ta liczba będzie nieco - takie ładne słowo - skomprymowana".

REKLAMA

Rząd Morawieckiego otrzyma wotum zaufania?

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

REKLAMA

Tusk kandydatem koalicji na premiera

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik PiS Rafał Bochenek w Polskim Radiu 24

PAP, IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej