Niemcy obserwują budowę CPK. Polskie lotnisko odbierze im pasażerów?
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o planowanym megalotnisku na Mazowszu i zastanawia się nad skutkami tej inwestycji dla portów lotniczych w Niemczech - informuje dw.com.
2021-11-02, 11:02
Jak wskazuje "FAZ" polski rząd, mimo głosów krytycznych, podtrzymuje poparcie dla projektu, który "mógłby konkurować z lotniskami we wschodnich i środkowych Niemczech".
Powiązany Artykuł
"CPK jest potrzebny do powstania nowego systemu transportowego". Marcin Horała o przyszłym porcie
Gazeta przypomina, że jedna z tras kolejowych ma połączyć polskie lotnisko z Frankfurtem nad Odrą. Blisko o połowę ma też zredukować czas podróży między Berlinem a Warszawą. To z kolei, zgodnie z prognozą CPK, może skłonić mieszkańców niemieckiej stolicy do latania z Polski.
"Zgodnie z planem na nowe lotnisko można będzie z Berlina szybciej dojechać pociągiem niż na lotnisko we Frankfurcie nad Menem" - czytamy.
Niemiecki tytuł podkreśla również, że polski port ma oferować także dużą liczbę połączeń międzykontynentalnych - czego nie będzie na nowym berlińskim lotnisku BER.
REKLAMA
- Docelowy system transportowy kraju powstanie do 2035 roku. Horała: Polska będzie w ekstraklasie światowej
- Mieszkańcy gmin, gdzie powstanie CPK będą mogli liczyć na zamianę nieruchomości. Jest list intencyjny
"Czy zatem już wkrótce znacznie większa część niemieckiego ruchu lotniczego będzie obsługiwana przez Polskę?" - stawia pytanie "FAZ".
Przedstawiciele portów lotniczych naszego zachodniego sąsiada zauważają, że "obserwuje się stały wzrost liczby podróżnych z Czech i Polski", ale "jest za wcześnie, by mówić o przesunięciach w liczbie pasażerów".
REKLAMA
dw.com/fc
REKLAMA