Klęska głodu w Somalii. Winne zmiany klimatu
Co czwarty mieszkaniec Somalii cierpi z powodu głodu - podaje ONZ. Wynika to ze zmian klimatu, które doprowadziły do tego, że trzy kolejne pory deszczowe nie przyniosły opadów. Podobnie ma być w przyszłym roku.
2021-12-20, 07:23
ONZ szacuje, że do maja 2022 r. ponad 4,6 miliona mieszkańców Somalii będzie potrzebowało pożywienia. Brak jedzenia, wody pitnej i ziemi do wypasania bydła spowodował, że 169 tys. osób było zmuszonych do przesiedlenia się.
Klęska głodu
Za pół roku ma ich być prawie półtora miliona. Mimo wielu konfliktów wewnętrznych to właśnie susza jest główną przyczyną relokacji - podaje ONZ. Z tego powodu w najbliższych miesiącach niedożywionych może być nawet 300 tysięcy somalijskich dzieci w wieku do 5 lat. - Umrą, jeśli nie pomożemy im odpowiednio szybko - ostrzega Adam Abdelmoula, koordynator pomocy żywnościowej ONZ dla Somalii.
Z szacunków Organizacji Zjednoczonych wynika, że w przyszłym roku prawie 8 milionów ludzi - niemal połowa populacji kraju - może potrzebować pomocy humanitarnej. 70 procent Somalijczyków żyje poniżej progu ubóstwa. Susza przyczynia się do spadku pogłowia bydła, wpływa też na malejące zbiory płodów rolnych i rosnącą inflację.
Z podobnymi problemami z powodu braku deszczu zmagają się sąsiadująca z Somalią Kenia oraz Sudan Południowy.
REKLAMA
- Coraz trudniejsza sytuacja w Etiopii. "Wojna może przerodzić się w rzeź chrześcijan"
- Ekspert: pomoc humanitarna i rozwojowa dla Afryki jest niezwykle potrzebna
dz
REKLAMA