Apel KE o cofnięcie obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom, objętym sankcjami. Wielu ma "złote paszporty"

2022-03-28, 14:00

Apel KE o cofnięcie obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom, objętym sankcjami. Wielu ma "złote paszporty"
KE wnosi o anulowanie paszportów osobom objętym sankcjami. Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Komisja Europejska wezwała unijne kraje o cofnięcie obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Chodzi o program tak zwanych złotych paszportów.

Część krajów członkowskich, między innymi Malta, Cypr, Grecja sprzedawały obywatelstwa w przeszłości bogatym oligarchom, głównie z Rosji.

Zyskiwali oni tym samym prawa przysługujące obywatelom Wspólnoty i otwierało im to dostęp do europejskich rynków finansowych, jednolitego rynku, czy strefy Schengen pozwalającej na swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Komisja Europejska przypomniała, że wielokrotnie wyrażała poważne obawy dotyczące tak zwanych złotych paszportów i wskazywała na zagrożenia.

Rosyjska napaść na Ukrainę po raz kolejny uwydatnia te zagrożenia - skomentowała Komisja i zaleciła, by kraje członkowskie sprawdziły kto z Rosji i Białorusi otrzymał unijne obywatelstwo i cofnęły je tym, którzy są na czarnej, europejskiej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami.

Poparcie dla polskiego pomysłu

Tymczasem  w poniedziałek unijna agencja poparła pomysł Polski, Litwy i Ukrainy dotyczący utworzenia zespołu śledczego w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskie wojska na Ukrainie. Eurojust - unijna agencja zajmująca się współpracą państw członkowskich w sprawach karnych opublikowała oświadczenie w tej sprawie.

Posłuchaj

Agencja UE poparła pomysł Polski, Litwy i Ukrainy dotyczący zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

 Wspólny zespół śledczy ma usprawnić wymianę informacji, gromadzić dowody na popełniane przez rosyjskiego agresora zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości na Ukrainie, szybko zabezpieczać materiał dowodowy i tym samym ułatwić prowadzenie dochodzenia.

<<< INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ: CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Do zespołu mogą przystąpić zarówno unijne kraje, jak i te spoza Wspólnoty. Agencja Eurojust poinformowała, że jest gotowa zaoferować wsparcie prawne, analityczne i techniczne, zapewnić pomoc finansową i wspierać koordynację działań zespołu. Wspólny zespół śledczy ma działać we współpracy z głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który rozpoczął dochodzenie po otrzymaniu wniosków z 39 państw.

IAR/in.

Czytaj także:

PAP/IAR/in./


Polecane

Wróć do strony głównej