Szczepienia na COVID-19 w Hiszpanii. Minister zdrowia: zostanie nimi objęta cała ludność

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zapowiedziała, że czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zostanie objęta cała ludność, a szczepienie zacznie się jesienią od najstarszych grup wiekowych. - Czekamy na przybycie szczepionek dostosowanych do nowych wariantów koronawirusa - podkreśliła. 

2022-06-16, 23:48

Szczepienia na COVID-19 w Hiszpanii. Minister zdrowia: zostanie nimi objęta cała ludność
Hiszpańska minister zdrowia poinformowała, że od jesieni ruszą szczepienia czwartą dawką przeciwko COVID-19. Foto: shutterstock.com/LIDERO

Czekamy na przybycie na jesieni nowych szczepionek, dostosowanych do nowych wariantów koronawirusa, jak Omikron i inne, zgodnie z umowami podpisanymi przez UE z firmami farmaceutycznymi - powiedziała Carolina Darias w rozmowie z telewizją La Sexta.

Według ministerstwa zdrowia proces szczepień będzie stopniowy - najpierw zostaną zaszczepione osoby w wieku powyżej 80 lat i przebywające w domach opieki, a także osoby z obniżoną odpornością, a następnie coraz młodsze grupy wiekowe.

Europejska Agencja Leków (EMA) w kwietniu uznała za przedwczesne mówienie o czwartej dawce dla wszystkich i jedynie rekomendowała zaszczepienie osób w wieku powyżej 80 lat oraz od 60 do 80 lat w sytuacji wysokiego ryzyka.

Cyfrowy certyfikat

Z kolei Komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie przedłużenia ram prawnych unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o kolejne 12 miesięcy.

REKLAMA

Zespoły negocjacyjne Parlamentu Europejskiego i Rady UE osiągnęły porozumienie w sprawie przedłużenia jego obowiązywania do 30 czerwca 2023 r.

Przy 51 głosach za, 11 przeciw i 1 wstrzymującym się (certyfikaty dla obywateli UE) oraz 50 głosach za, 11 przeciw (certyfikaty dla obywateli państw trzecich), europosłowie zasiadający w czwartek w Komisji Wolności Obywatelskich, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości poparli porozumienie.

Zgodnie z umową program ma obowiązywać przez kolejny rok, "na wypadek gdyby był potrzebny". Komisja Europejska oceni wpływ certyfikatów na swobodny przepływ i prawa podstawowe do końca 2022 r. i może zaproponować jego uchylenie, jeśli pozwoli na to sytuacja sanitarna.

Czytaj także:

Zobacz także: Marlena Maląg w "Salonie politycznym Trójki"

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej