more_horiz
Wiadomości

Ważą się losy wiz turystycznych dla Rosjan. Będą rozmowy na unijnym szczeblu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 13:35
Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy przedstawicieli krajów Unii Europejskiej o zakazie wizowym dla obywateli Rosji za rozpętaną przez Kreml wojnę na Ukrainie. Informacje sprzed kilku dni potwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. We wtorek rozpoczyna się w Pradze nieformalne, dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich, które będzie poświęcone tej sprawie. O szczegółach korespondentka IAR z Brukseli, Beata Płomecka.
W przyszłym tygodniu rozmowy w UE o zakazie wizowym dla Rosjan
W przyszłym tygodniu rozmowy w UE o zakazie wizowym dla RosjanFoto: Shutterstock/Lacosteman

Kilka unijnych państw już zawiesiło wydawanie Rosjanom wiz turystycznych. Oprócz Polski są to między innymi kraje bałtyckie i Czechy, ograniczenia wprowadziła także Finlandia i Dania.

Jednak ci Rosjanie, którzy otrzymali wizy w innych państwach strefy Schengen, mogą swobodnie podróżować po jej terytorium. Stąd apel o wprowadzenie unijnego zakazu.

Premier Estonii Kaja Kallas w jednym z wywiadów powiedziała, że podróżowanie do Europy to przywilej, a nie prawo człowieka. Dziś w rozmowie z portalem Euractiv podkreśliła, że Unia powinna wprowadzić zakaz podróżowania dla Rosjan do czasu zakończenia wojny, by chronić bezpieczeństwo narodowe. Dodała, że to także kwestia wiarygodności Wspólnoty, w sąsiedztwie której dokonywane są przez Rosję zbrodnie wojenne.

Brak jednomyślności

W tej sprawie w Unii jednomyślności na razie nie ma. Bo przeciwne zakazowi są Niemcy oraz żyjące z turystyki kraje południa Europy, przede wszystkim Grecja i Cypr. Ku zaskoczeniu wielu także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wypowiedział się przeciwko całkowitemu zakazowi wiz dla Rosjan.

Kraje domagające się takie zakazu tłumaczą, że nadal wydawane będą wizy humanitarne dla tych, którzy nie popierają polityki Kremla i chcą opuścić Rosję.

Posłuchaj
00:56 11905797_1.mp3 W przyszłym tygodniu zaplanowano w Unii rozmowy o zakazie wizowym dla obywateli Rosji za rozpętaną przez Kreml wojnę na Ukrainie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także