Impas ws. sankcji UE wobec Białorusi. Ruszają prace, które mają go przełamać
Dziś początek prac, które mają przełamać impas w negocjacjach w sprawie sankcji wobec Białorusi za jej współudział w wojnie z rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.
2023-02-27, 10:15
Projekt restrykcji jest już gotowy, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka pod koniec stycznia. Jednak prace utknęły z powodu prób łagodzenia restrykcji przez Portugalię. To spowodowało ostry sprzeciw Litwy. Komisja Europejska zobowiązała się doprowadzić do porozumienia, co było jednym z warunków Polski, która w piątek jako ostatni kraj w Unii dała zielone światło dla dziesiątego pakietu restrykcji wobec Rosji.
Posłuchaj
Dziś rozpoczynają się prace gabinetowe – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Nie będą to konsultacje 27-mki, ale w węższym gronie, przede wszystkim na linii Komisja-Portugalia-Litwa. Portugalia, powołując się na bezpieczeństwo żywnościowe, domaga się wyjątków, by zapewnić transport nawozów do krajów Afryki.
Litwa argumentuje, że to będzie się wiązało ze skreśleniem z listy sankcyjnej kilku oligarchów zajmujących się handlem nawozami i de facto zgodą także na skreślenie nawozów. - Komisja musi znaleźć odpowiedź na te obawy i udzielić gwarancji – podkreślają rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
Pakiet restrykcji
Sam pakiet restrykcji wobec Białorusi określają jako dobry, choć nie tak ambitny jak oczekiwano, bo nie są one pełnym odzwierciedleniem rosyjskich sankcji jeśli chodzi o banki czy propagandę. Unia ma natomiast ponownie uderzyć w białoruski eksport. Sankcje mają objąć między innymi meble, węgiel, ropę, złoto, a także kolejne wyroby stalowe. Są również kolejne restrykcje w sektorze lotniczym i dalsze ograniczenia w handlu towarami luksusowymi.
Jest propozycja zakazu świadczenia unijnych usług na Białorusi między z doradztwa informatycznego i prawnego. Projekt przewiduje też, że kolejne typy broni, jak strzelby zostaną objęte embargiem. Rozszerzony ma być również zakaz eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania, które - jak napisano - mogłyby się przyczynić do wzmocnienia potencjału przemysłowego kraju.
Oprócz sankcji sektorowych jest też czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że wśród sędziów i prokuratorów są ci z pokazowego procesu Andrzeja Poczobuta.
Czytaj więcej:
- Łukaszenka planuje spotkanie z Xi Jinpingiem. Chce pomóc Rosji i Chinom w obejściu sankcji
- Brakuje im zasobów". Ukraiński pułkownik: Rosja rozpoczyna ofensywę, choć na razie wygląda ona nietypowo
dn/IAR