Awaria tankowca na Kanale Sueskim. Wstrzymano ruch wodny w kierunku północnym

W Egipcie na Kanale Sueskim awaria silnika tankowca spowodowała wstrzymanie ruchu w kierunku północnym. Poinformował o tym zarządca kanału Osama Rabie, który dodał, że normalny ruch zostanie przywrócony, jak trzy holowniki przemieszczą tankowiec.

2023-06-04, 10:37

Awaria tankowca na Kanale Sueskim. Wstrzymano ruch wodny w kierunku północnym
​​Tankowiec Xin Hai Tong 23, który 25 maja zablokował ruch wodny przy południowym wejściu do Kanału Sueskiego. Foto: THE SUEZ CANAL AUTHORITY / Reuters / Forum

Jednostka SEAVIGOUR to statek pływający pod banderą Malty, który kierował się z Rosji do Chin. Został zbudowany w 2016 roku.

Jak podają zagraniczne media, zakłócenia w ruchu wodnego na Kanale Sueskim występują dość często, lecz przestoje zazwyczaj trwają krótko.

Sprzeczna narracja

Ostatnio do podobnej sytuacji doszło 25 maja, gdy ruch wstrzymał tankowiec ​​Xin Hai Tong 23, pływający pod banderą Hongkongu.

Agencja Associated Press - powołując się na Leth Agencies, firmę zajmującą się obsługą kanałów, nadzorującą drogi wodne - przekazała, że tankowiec osiadł na mieliźnie przed świtem przy południowym wejściu do kanału. Zablokował przy tym cztery statki.

REKLAMA

Informacje na temat tego incydentu - jak podawała AP - były sprzeczne, albowiem egipskie władze Kanału Sueskiego oświadczyły, że jego przyczyną była awaria silnika i że - podobnie jak w obecnym przypadku - musiały interweniować trzy holowniki.

Kryzys z 2021 roku

Do podobnych sytuacji dochodziło w marcu i styczniu, gdy statki osiadały na mieliźnie. Jednakże do najpoważniejszego incydentu w ostatnich latach doszło w marcu 2021 r., kiedy ogromny kontenerowiec Ever Given, pływający pod banderą Panamy, osiadł na mieliźnie na jednopasmowym odcinku kanału, blokując drogę wodną - a zarazem setki statków - przez sześć dni. 

W akcję odblokowania kanału zaangażowano wówczas flotyllę holowników.

Przebudowa

REKLAMA

Otwarty w 1869 r. Kanał Sueski to kluczowe połączenie morskie dla transportu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przewozu ładunków.

W 2015 r. rząd prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego zakończył znaczną rozbudowę kanału, co umożliwiło przyjmowanie największych statków świata.

Czytaj także:

REKLAMA

łl/IAR, AP, arabnews.com, israelnationalnews.com, english.alarabiya.net, PR24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej