Debata w PE ws. powołania komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Fotyga: atak jest kuriozalny

Eurodeputowana Anna Fotyga powiedziała, że znajduje się w grupie europarlamentarzystów działających na rzecz ograniczenia rosyjskich wpływów w Parlamencie Europejskim.

2023-06-14, 17:47

Debata w PE ws. powołania komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Fotyga: atak jest kuriozalny
Anna Fotyga: podejmujemy działania, aby UE stawała się odporna na rosyjskie wpływy. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca praworządności w Polsce. Poruszono w niej m.in. kwestię powołania komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich w Polsce

Głos w tej sprawie zabrał m.in. unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Stwierdził, że z niepokojem śledzi wydarzenia dotyczące ustawy, która powołuje komisję.

"Atak na decyzję o powołaniu komisji jest kuriozalny"

Do stanowiska Reyndersa i innych unijnych urzędników odniosła się w rozmowie z TVP Info była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

- Wiele spraw, które dzieją się w Polsce wywołuje wściekłość unijnych urzędników - podkreśliła. - Podejmujemy działania, aby UE stawała się odporna na rosyjskie wpływy - kontynuowała Fotyga.

REKLAMA

Ponadto zaznaczyła: - Atak, który został przeprowadzony na suwerenną decyzję parlamentu, prezydenta o tym, że taka komisja będzie powołana w ważnym przyfrontowym państwie członkowskim, państwie, które po czasach komunistycznych przeżywa transformację, jest kuriozalny.

"KE będzie nadal monitorować zmiany w polskim prawie"

Według Didiera Reyndersa ustawa "nadaje organowi administracyjnemu znaczne uprawnienia, w szczególności w zakresie wszczynania śledztw, organizowania przesłuchań publicznych, kwalifikowania określonych osób jako podejmujących decyzje pod wpływem rosyjskim".

Komisarz wskazał, że w kwestii komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Komisja uznaje, że nowa ustawa w sposób nieuzasadniony wkracza w proces demokratyczny.

Reynders zapowiedział, że KE będzie nadal monitorować zmiany w polskim prawie wyborczym oraz kontynuować dialog z polskim rządem.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu o komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce

łl/IAR, TVP Info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej