Szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy: wykorzystywanie przez Rosję żywności jako broni jest niedopuszczalne
Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia - czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
2023-11-25, 22:13
Bezpieczeństwo żywnościowe staje się coraz bardziej palącym problemem dla ludzi na całym świecie, szczególnie w rozwijających się krajach Globalnego Południa - podkreślili uczestnicy spotkania, w tym biorący w nim udział osobiście prezydenci Ukrainy, Łotwy i Szwajcarii - Wołodymyr Zełenski, Edgars Rinkeviczs i Alain Berset oraz premier Litwy Ingrida Szimonyte.
"Niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw , zdrowej żywności, dostępnej i niedrogiej dla każdego" - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez służbę prasową prezydenta Zełenskiego.
Przypomniano, że w pierwszym roku funkcjonowania programu "Zboże z Ukrainy" przystąpiły do niego 34 kraje i organizacje międzynarodowe. W ramach inicjatywy, do Somalii, Etiopii, Kenii i Jemenu dostarczono ponad 170 tys. ton ukraińskiego zboża.
"Zagrożenie dla dostaw żywności nie powinno być wykorzystywane jako broń"
Niesprowokowana i nielegalna agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie zaostrzyła istniejące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie i zaostrzyła światowy kryzys żywnościowy - podkreślili sygnatariusze oświadczenia.
REKLAMA
"Jesteśmy głęboko przekonani, że zagrożenie dla światowych dostaw żywności nie powinno być wykorzystywane jako broń i przypominamy, że głodzenie ludności cywilnej jako taktyka wojenna jest zabronione. Kraje, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu, muszą ponieść natychmiastowe konsekwencje międzynarodowe" - stwierdzili uczestnicy i podkreślili, że to właśnie ukraińska inicjatywa "Zboże z Ukrainy" może być skutecznym narzędziem reagowania na problem głodu.
"Upadek umowy zbożowej, która pomagała złagodzić globalną presję na bezpieczeństwo żywnościowe, jest głęboko niepokojący. Próba wykorzystania przez Rosję jej przywrócenia jako karty przetargowej w celu złagodzenia reżimu sankcji nałożonych w odpowiedzi na rosyjską agresję i łamanie prawa międzynarodowego jest niedopuszczalna" - stwierdzili uczestnicy szczytu.
Apel o wywieranie większej presji na Rosję
Jednocześnie pogratulowali Ukrainie uruchomienia alternatywnych szlaków eksportu zbóż i żywności, takich jak "Ścieżki Solidarności" Ukraina-UE, w tym szlaków przez Dunaj i Bałtyk, a także wysiłków Ukrainy na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Uczestnicy szczytu oświadczyli także, że zachęcają społeczność międzynarodową do dalszych wspólnych wysiłków na rzecz zwiększenia presji na Rosję, aby odblokowała ukraińskie porty Morza Czarnego i nadała priorytet światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.
REKLAMA
- Prezydent Zełenski mówi o nowych pakietach wsparcia dla Ukrainy. Odniósł się też do korytarza na Morzu Czarnym
- "Unikalna szansa, by pokonać Rosję". Ekspert: Kreml chce pauzy, ale to byłby błąd, formuje już kolejne oddziały
- Wiceminister rolnictwa: nie można dopuścić do tego, żeby po przystąpieniu Ukrainy do UE polskie rolnictwo padło
PAP/łl
REKLAMA