Ilu rezerwistów posiada ukraińska armia? Miliony osób mogą trafić na front

Oceniamy, że maksymalna liczba Ukraińców, którzy mogliby zostać wysłani na front, wynosi około 2,5 mln - oznajmił przewodniczący rady rezerwistów sił lądowych Ukrainy, Iwan Tymoczko. Z jego informacji wynika, że formalnie rezerwa mobilizacyjna ukraińskiej armii to 5 mln mężczyzn, z czego 1 mln już służyło lub służy w wojsku, jednak nie wszystkich z nich można powołać.

2024-03-07, 19:55

Ilu rezerwistów posiada ukraińska armia? Miliony osób mogą trafić na front
Ukraińska armia potrzebuje wsparcia do walki z najeźdźcą. . Foto: facebook.com/zelenskyy.official

Przedstawiciel armii wyraził swój pogląd na podstawie styczniowego badania opinii publicznej przeprowadzonego online. Z rezultatów tej ankiety wynika, że około 50 proc. rezerwistów zgodziłoby się na służbę w siłach zbrojnych lub przynajmniej rozważyło taką ewentualność. Agencja UNIAN zauważyła jednak, że w tym badaniu wzięło udział zaledwie 400 mężczyzn.

Do ukraińskiej armii trafi 2,5 mln rezerwistów?

- Liczba 2,5 mln [spośród ogólnej liczby 5 mln rezerwistów] to właśnie ten "złoty środek", o którym mówimy, biorąc pod uwagę fakt, że mieliśmy [w Ukrainie] do czynienia z ogromnym natężeniem rosyjskiej propagandy, a także uwzględniając to, że wiele osób już służy - podkreślił Tymoczko.

7 lutego ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął w pierwszym, wstępnym czytaniu nową ustawę o mobilizacji w związku z toczącą się wojną obronną przed agresją Rosji. Krytykowany przez opozycję dokument przewiduje m.in. obniżenie wieku mobilizowanych z 27 do 25 lat.

W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że armia proponuje zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Zastrzegł jednak, że "jest to bardzo delikatna sprawa".

REKLAMA

Ukraina potrzebuje żołnierzy na froncie

W ostatnich miesiącach liczni eksperci alarmują, że jedną z przyczyn, z powodu których Ukraina może mieć trudności z odzyskaniem inicjatywy na froncie, są mniejsze zasoby mobilizacyjne w porównaniu z Rosją.

Czytaj również:

Aktywna faza wojny na Ukrainie trwa już ponad dwa lata. 24 lutego 2022 roku Rosja, naruszając umowy międzynarodowe, wkroczyła na Ukrainę jednocześnie z trzech kierunków - z północy (od strony Białorusi), z południa (z okupowanego Krymu i z Morza Czarnego) oraz ze wschodu, z terenu Rosji.

Rosja w pierwszych dniach agresji skupiła się na próbie zdobycia Kijowa. Według planu Moskwy, ukraińska stolica powinna upaść w pierwszych 72 godzinach konfliktu, a prezydent Wołodymyr Zełenski miał uciec lub zostać zabity. Stolicę udało się obronić, a po kilku tygodniach rosyjskie wojska wycofały się z okolic Kijowa.

REKLAMA

W ciągu minionych dwóch lat Rosja popełniła niezliczoną ilość zbrodni wojennych i zbrodni ludobójstwa.

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej