Białoruskie wojsko przy polskiej granicy. Grupa postawiona w stan gotowości "do wykonania zadań"

2024-05-20, 15:57

Białoruskie wojsko przy polskiej granicy. Grupa postawiona w stan gotowości "do wykonania zadań"
Białoruś: grupa taktyczna 6. Brygady zmechanizowanej postawiona w stan gotowości w Grodnie. Foto: PAP/TATYANA ZENKOVICH

Grupa taktyczna 6. Brygady zmechanizowanej armii białoruskiej "w ramach kontroli gotowości bojowej" wyruszyła z Grodna na pozycje w terenie.

Białoruska grupa taktyczna została postawiona w stan gotowości "do wykonania zadań" - powiadomiło ministerstwo obrony kraju.

Resort obrony Białorusi nie podał informacji o miejscu, do którego przemieszcza się jednostka wojskowa, lecz zaznaczył, że działa ona "w ramach kontroli gotowości bojowej".

Regularnie przeprowadzane manewry

Po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainie w lutym 2022 roku siły zbrojne Białorusi regularnie prowadzą ćwiczenia wojskowe, przede wszystkim w pobliżu granic z Polską i Litwą. Większość ćwiczeń ma zaczepny charakter, a czasem wojsko ćwiczy działania po wprowadzeniu ewentualnego stanu wojennego.

Tak też było w marcu. Dywizjon 115. Pułku Rakiet Przeciwlotniczych białoruskiej armii prowadził ćwiczenia taktyczne na poligonie "Brzeskim". Poligon "Brzeski" znajduje się w pobliżu granicy z Polską.

REKLAMA

Czytaj także:

Żołnierze strzelali do celów ćwiczebnych, działając w sytuacji maksymalnie zbliżonej do warunków bojowych. Resort obronny zaznaczył, że jednostki uwzględniają doświadczenie armii rosyjskiej w wojnie na Ukrainie. 

Zastępca ministra obrony i szef sztabu generalnego generał Wiktor Gulewicz oświadczył na początku tej operacji, że była ona prowadzona jako reakcja na ćwiczenia wojsk krajów NATO w pobliżu granic Białorusi.

Polska zbuduje Tarczę Wschód

Polską odpowiedzią na zagrożenie ze strony Białorusi i Rosji ma być m.in. budowa tzw. Tarczy Wschód. Jej najważniejszym elementem będzie budowa pasa umocnień na całej granicy wschodniej Polski, a także na północy na granicy z Obwodem Królewieckim Federacji Rosyjskiej. Na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy ma trafić dziesięć miliardów złotych. Granica ma być nie do przejścia przez potencjalnego wroga.

REKLAMA

Podpułkownik Krzysztof Przepiórka uważa, że ogłoszenie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarczy Wschód to dobra wiadomość dla Polski. Były żołnierz GROM i ekspert do spraw bezpieczeństwa podkreślił, że to nie tylko polskie przedsięwzięcie, ale jako kraj frontowy Polska jest tym najbardziej zainteresowana. Krzysztof Przepiórka w Polskim Radiu 24 mówił, jak mogą wyglądać zapowiedziane w ramach programu fortyfikacje na granicy.

Posłuchaj

Ppłk Krzysztof Przepiórka o Tarczy Wschód (Temat dnia) 18:32
+
Dodaj do playlisty

- Te fortyfikacje nie mogą być takie jak za czasów I czy II wojny światowej. Technika uzbrojenia, wyposażenia jest zdecydowanie lepsza, tutaj musimy mieć połączenie wszystkich elementów zabezpieczenia, ciężkiej fortyfikacji z zabezpieczeniem elektronicznym granicznych obiektów, więc będzie dużo składowych tego systemu - wskazał.

Czytaj także:

dn/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej