Von der Leyen chce nowej polityki migracyjnej. Rozważa centra deportacyjne
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chciałaby utworzenia centrów deportacyjnych dla nielegalnych migrantów poza Unią Europejską. Swój pomysł zamierza omówić z liderami państw Wspólnoty jeszcze w tym tygodniu - relacjonuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2024-10-15, 12:19
Wcielenie pomysłów von der Leyen w życie oznaczałoby zwrot w polityce migracyjnej Unii Europejskiej. Sama KE kilka lat temu mówiła, że tworzenie takich centrów poza Wspólnotą, i odsyłanie tam, pod przymusem, nielegalnych migrantów, jest nieludzkie.
Szefowa Komisji napisała w liście, że unijna polityka migracyjna będzie skuteczna, jeśli ci, którzy nie mają prawa pobytu we Wspólnocie, będą odsyłani. - Jednak tylko 20 procent obywateli państw trzecich z nakazem opuszczenia Unii faktycznie powróciło do swoich krajów - podkreśliła Ursula von der Leyen i wprost nawiązała do porozumienia Włoch z Albanią, które przez organizacje broniące praw człowieka jest krytykowane i określane mianem niehumanitarnego.
Właśnie w ośrodkach w Albanii oczekiwać będą na rozpatrzenie wniosków o azyl migranci, którzy nielegalnie próbowali się przedostać do Włoch. Według szefowej Komisji Unia będzie mogła skorzystać z tych doświadczeń.
Skąd ten zwrot w polityce migracyjnej? Jak zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, to rezultat rosnącej w siłę skrajnej prawicy we Francji, Niemczech czy Austrii, a także jej lepszego niż 5 lat temu wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamienne jest, że w nowej Komisji sprawami wewnętrznymi i migracji będzie się zajmować komisarz z Austrii.
REKLAMA
Odpowiedź na wojnę hybrydową
W liście do unijnych przywódców przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem, Ursula von der Leyen jeden z paragrafów poświęciła wojnie hybrydowej i presji na zewnętrzną, wschodnią granicę ze strony Rosji i Białorusi z wykorzystywaniem nielegalnych migrantów.
Posłuchaj
Szefowa Komisji napisała, że to zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii. "Potrzebujemy jasnej i zdecydowanej odpowiedzi, by walczyć z takimi działaniami, nie pozwalając Rosji i Białorusi na wykorzystywanie naszych wartości przeciwko nam" - podkreśliła Ursula von der Leyen.
Czytaj także:
- Rusza "Tarcza Wschód". Premier: żeby wojny tu nie było
- Strategia migracyjna Polski. Poseł PiS: poprzemy, ale nie uda się jej wprowadzić
- UE reaguje na hybrydowe ataki Rosji. Powstaje "czarna lista
Zapowiedziała, że to będzie jedno z pierwszych zadań dla nowego komisarza do spraw wewnętrznych i migracji, by przygotować, z unijnymi krajami, odpowiedź Unii na wojnę hybrydową.
REKLAMA
Deklaracje polskiego premiera
Na ten temat chce rozmawiać na szczycie premier Donald Tusk, który zapowiedział w sobotę czasowe wstrzymanie prawa do azylu. Organizacje pozarządowe ostro taki ruch skrytykowały i wskazywały, że to naruszenie międzynarodowego prawa, ale Komisja Europejska zareagowała spokojnie.
Jest mało prawdopodobne, by rozpoczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa. Podobnie było w przypadku Finlandii, która też taką możliwość zapisała w swoich przepisach. Bruksela ograniczyła się jedynie do informacji, że analizuje te przepisy.
IAR/ mbl
REKLAMA