Ozempic lekiem na bezrobocie? Gorąca dyskusja w Wielkiej Brytanii

Brytyjski resort zdrowia przekonuje, że leki, takie jak Wegovy czy Ocempic, mogą pomóc bezrobotnym w powrocie na rynek pracy. A tym samym pomóc rządowi zaoszczędzić na ochronie zdrowia, co ma poprawić sytuację finansów publicznych. Innego zdania są eksperci.

2024-11-22, 14:48

Ozempic lekiem na bezrobocie? Gorąca dyskusja w Wielkiej Brytanii
Rząd Keira Starmera (na zdjęciu) liczy na to, że leki na otyłość pomogą obniżyć bezrobocie w Wielkiej Brytanii. Foto: PAP/EPA/NEIL HALL & PAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Sprawę opisała Lauren Kent, londyńska korespondentka stacji CNN. Przytoczyła słowa Wesleya Streetinga, brytyjskiego ministra zdrowia, który na łamach "The Telegraph" napisał, że "zastrzyki odchudzające odmienią życie wielu osób, pomogą im wrócić do pracy i odciążą naszą służbę zdrowia".

Polityk stwierdził, że otyłość obciąża system ochrony zdrowia, co rocznie generuje koszty rzędu 11 mld funtów (ok. 14 mld dol.). Streeting przedstawił tezę, że z powodu otyłości każdego roku "ludzie biorą średnio cztery dodatkowe dni zwolnienia chorobowego, co szkodzi gospodarce".

Z tego powodu brytyjski rząd zainwestował w badania leku Mounjaro, który ma pomóc w przeciwdziałaniu otyłości.

Leczenie otyłości farmaceutykami. "Ogromny popyt"

Aby temu przeciwdziałać, rząd finansuje pięcioletnie badanie leku odchudzającego Mounjaro. Kieruje się w tym przede wszystkim statystykami, wg. których 29 proc. dorosłych w Anglii zmaga się z otyłością. A do tego 15 proc. dzieci w wieku 2-15 lat - przytacza dane Lauren Kent. I dodaje, powołując się na głosy pracowników służby zdrowia, że jest ogromny popyt na nowe metody leczenia farmaceutycznego.

REKLAMA

Eksperci nie podzielają optymizmu rządu

Sceptycznie do idei brytyjskiego rządu odnoszą się eksperci ds. otyłości i pracownicy służby zdrowia, którzy - jak opisuje CNN - "twierdzą, że system opieki zdrowotnej jest już przeciążony, więc trudno będzie podawać leki na dużą skalę, a do tego rozwiązania muszą sięgać znacznie głębiej".

Zobacz też:

Lauren Kent przytacza też opinię Martina White’a, profesora badań zdrowia populacji na Uniwersytecie w Cambridge. W jego ocenie "kluczową kwestią związaną z lekami odchudzającymi jest to, że walczą z objawem, a nie przyczyną otyłości".

Ekspert nadmienia, że przyczyną otyłości, która jest obecnie problemem całej populacji, jest wzrost spożycia niezdrowej, przetworzonej żywności. I tu należy szukać rozwiązań.

"Jednym ze sposobów jest wprowadzenie wyższych podatków na niezdrowe produkty" - relacjonuje korespondentka CNN.

REKLAMA

Czytaj również:

łl/CNN

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej