Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Sprawdź, co działo się w nocy z wtorku na środę (4/5 lutego) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.
2025-02-05, 06:30
Zawieszenie broni w Demokratycznej Republice Konga. Są wątpliwości
Wspierana przez Rwandę grupa zbrojna M23 ogłosiła "humanitarne zawieszenie broni", w którego trwałość nie wierzy żadna strona zaangażowana w konflikt we wschodniej prowincji Demokratycznej Republiki Konga.
Ubiegłotygodniowy upadek Gomy wciąż grozi wywołaniem szerszej wojny regionalnej - uważają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). W DRK, oprócz szacowanych na 6 tys. żołnierzy M23, znajduje się około 4 tys. wojskowych z Rwandy. Również Uganda rozmieściła w regionie około 4 tys. swoich żołnierzy, co rzecznik armii ugandyjskiej Felix Kulayigye nazwał "ofensywną obroną".
Takich rozejmów w ciągu trzech lat walk o Gomę ogłoszono niemal dziesięć - przypomniał we wtorek Afrykański Instytut Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa (AISSS).
Donald Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy
Stany Zjednoczone przejmą kontrolę nad Strefą Gazy - powiedział prezydent Donald Trump w trakcie konferencji prasowej w Białym Domu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Zdaniem Trumpa przyniesie to stabilizację w tej części Bliskiego Wschodu. Premier Izraela powiedział z kolei, że plan amerykańskiego przywódcy może "zmienić historię". Prezydent USA powiedział także, że Strefa Gazy będzie "długoterminowo" należeć do jego kraju i być może zostaną tam wysłani amerykańscy żołnierze. Benjamin Netanjahu poparł ten pomysł i przyznał, że w tej sprawie trwają już rozmowy.
REKLAMA
Katastrofa w Waszyngtonie. Zidentyfikowano prawie wszystkie ofiary
Władze amerykańskiej stolicy poinformowały o zidentyfikowaniu 66 z 67 osób, które zginęły w ubiegłą środę w zderzeniu w powietrzu samolotu pasażerskiego American Airlines z wojskowym śmigłowcem nad rzeką Potomak w stolicy USA.
Śledczy z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) podali swoje ustalenia w kwestii lotów obu maszyn. Okazało się, że samolot CRJ-700, który wystartował z Wichita w stanie Kansas, leciał na wysokości ok. 99 metrów w momencie uderzenia. Z kolei Black Hawk leciał na wysokości 91,5 metra, choć nie powinien przekraczać wysokości 61 metrów.
1000 lat więzienia dla przestępców
Znany z orzekania wobec groźnych przestępców długoletnich kar pozbawienia wolności Sąd Specjalny do spraw zbrodni zorganizowanej w Salwadorze wydał bezprecedensowo wysokie wyroki na "wyjątkowo groźnych przestępców" - niektóre przekraczają tysiąc lat pozbawienia wolności.
REKLAMA
Skazani, jak głosi oficjalny komunikat sądu, to zabójcy, którzy działali we wschodniej części kraju. Wśród nich są m.in. Salvador de Jesus Villelba, wobec którego sąd orzekł 1103 lata pozbawienia wolności, Jose Machado - 1028 lat więzienia, Victor Romero - 996, Yobani Crespo - 957, Julio Zayas - 821 i Alejandro Monterrosa - 794 lata pozbawienia wolności.
Arabia Saudyjska: nie będzie porozumienia z Izraelem bez wolnej Palestyny
Arabia Saudyjska wyklucza jakąkolwiek normalizację stosunków z Izraelem bez utworzenia państwa palestyńskiego - poinformowało w środę saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. We wtorek premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że jego zdaniem porozumienie "zostanie osiągnięte".
Arabia Saudyjska, jak większość krajów arabskich, oficjalnie nie uznaje państwowości Izraela. Podczas poprzedniej kadencji Trumpa zawarto tzw. porozumienia abrahamowe, czyli wynegocjowane przy mediacji USA umowy normalizujące stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem.
Źródła: PAP/Polskie Radio/pg/kor
REKLAMA
REKLAMA