Pierwsze na świecie podwodne rondo. Gdzie je zobaczyć?
Przełomowa na skalę światową konstrukcja. Na Wyspach Owczych otworzono podwodny tunel, który zachwyca swoim wyglądem, a dodatkowo skraca czas podróży między wyspami o kilkadziesiąt minut. Jego wyjątkowość nie kończy się jednak na samym aspekcie wizualnym. Pod wodami Atlantyku inżynierowie zbudowali pierwsze na świecie podwodne rondo.
2025-04-17, 12:37
Wyspy Owcze. Jeden z najdłuższych podwodnych tuneli
Eysturoyartunnilin to tunel, który łączy dwie najgęściej zaludnione części archipelagu - Stremoy i Eyturoy. Jego budowa była ogromnym wyzwaniem, gdyż znajduje się on około 187 metrów pod powierzchnią wody, a jego długość wynosi ponad 11 kilometrów. Tym samym, tunel ten wskoczył na podium najdłuższych podwodnych tras świata.
Podwodne rondo. Przełomowe rozwiązanie
Najbardziej wyjątkowym elementem tej konstrukcji jest rondo, które jest pierwszym podwodnym rondem na świecie! Ze względu na fakt, że tunel jest w kształcie litery Y i łączy trzy drogi, twórcy zbudowali między nimi rondo. Rozwiązanie to okazało się przełomowe, ponieważ niesamowicie skróciło długość podwodnej trasy. Dzięki tunelowi trasa z Tórshavn do Runavík/Strendur skróci się z 55 do zaledwie 17 kilometrów, co pozwoli zredukować czas przejazdu z 64 do 16 minut. Podróż z Tórshavn do Klaksvík będzie również znacznie szybsza – zamiast 68 minut zajmie tylko 36.
Konstrukcja zachwyca oświetleniem
Tunel zaprojektowano tak, aby sam przejazd stał się wyjątkowym przeżyciem i atrakcją. Klimatyczne oświetlenie ronda tworzy iluzję, jakby nad drogą rozciągał się nie surowy skalny strop, lecz ocean ukryty pod szklanymi kopułami. Autorem tego projektu jest lokalny artysta Tróndur Patursson.W centrum ronda umieszczono imponującą, 80-metrową stalową rzeźbę przedstawiającą postacie ludzkie w naturalnych rozmiarach.
Czytaj także:
- Naukowcy: sztylet znaleziony na polskiej plaży może mieć 3000 lat
- Zagłębie Miedziowe. Skarb Polski, który napędza gospodarkę i przyszłość
- Inwestycje w AI, niższy podatek miedziowy, miliardy na kolej. Szczegóły planu rozwoju
Źródła: PolskieRadio24.pl/JL
REKLAMA