Porozumienie Rosji i Turcji ws. eksportu ukraińskiego zboża? Kijów jest zaniepokojony

Bloomberg informuje, że Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych. Agencja powołuje się na źródła znające przebieg negocjacji.

2022-06-06, 17:08

Porozumienie Rosji i Turcji ws. eksportu ukraińskiego zboża? Kijów jest zaniepokojony
Porozumienie Turcji i Rosji w sprawie eksportu ukraińskiego zboża? Bloomberg: Ukrainę to bardzo niepokoi. Foto: shutterstock.com/Photoagriculture

Ankara i Moskwa zawarły wstępne porozumienie co do możliwości wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych drogą morską z Odessy. Strona turecka proponuje, że oczyści wody Morza Czarnego w pobliżu Odessy z min, a następnie zapewni eskortę statkom transportującym ukraińskie dobra. 

Rosja domaga się ponadto, by pozwolono jej przeprowadzać inspekcje na statkach handlowych. Kijów nie zgadza się na ten warunek i jest generalnie sceptycznie nastawiony do propozycji wznowienia eksportu dzięki porozumieniu Rosji i Turcji - pisze Bloomberg, powołując się na ukraińskie źródła rządowe.

Porozumienie Rosji i Turcji ws. eksportu ukraińskiego zboża?

Moskwa zaprzecza zarzutom, że z rozmysłem doprowadziła do zakłócenia światowych dostaw żywności, co powoduje niedobór zbóż, czy oleju słonecznikowego na wielu rynkach tradycyjnie importujących ukraińskie zboże - podaje Bloomberg. Rosja domaga się też złagodzenia unijnych sankcji ograniczających jej eksport produktów rolnych i nawozów. 

Siły rosyjskie blokują ukraińskie porty co sprawiło, że w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport. Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

REKLAMA

Turcja kupuje od Rosji skradzione ukraińskie zboże 

W piątek ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar powiedział dziennikarzom, że Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję. Zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne.

Czytaj także: 

Zobacz także: Tomasz Trela z Nowej Lewicy w Programie 1 Polskiego Radia o unijnym planie odbudowy Ukrainy 

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej