more_horiz
Wiadomości

Sankcje wobec Rosji uderzają też w reżim Syrii. UE wpisała nowe podmioty na czarną listę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 10:27
Unia Europejska uderzyła też w syryjski reżim przy okazji sankcji wobec Rosji. Wczoraj weszły w życie restrykcje gospodarcze oraz te indywidualne, polegające na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątków. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie - informuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
UE uderza też w syryjski reżim przy okazji restrykcji wobec Rosji
UE uderza też w syryjski reżim przy okazji restrykcji wobec RosjiFoto: Shutterstock/glen photo

Chodzi o werbowanie najemników dla grupy Wagnera, którzy są wysyłani na Ukrainę, by wspierać w agresji rosyjskie wojska. Dlatego na czarną, unijną listę zostało wpisanych 10 osób - wojskowych, ale też właścicieli i pracowników prywatnych firm ochroniarskich w Syrii, uczestniczących w tym procederze.

Aktywa w Europie dwóch syryjskich firm ochroniarskich też zostały zamrożone. A jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, to - jak informowała wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - na czarną listę zostali wpisani politycy, wojskowi, propagandyści, członkowie rodzin oligarchów, zdrajcy Ukrainy współpracujący z rosyjskim okupantem, oraz osoby wspierające Kreml, w tym między innymi lider gangu motocyklowego "Nocne Wilki", a także członkowie tego gangu.

Lista sankcji Unii Europejskiej

W sumie Unia Europejska objęła sankcjami ponad 1200 osób. Lista jest tworzona od 2014 roku, czyli pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę. Jest też na niej ponad 100 firm, instytucji, organizacji i fundacji. W ramach ostatnich sankcji, które weszły wczoraj w życie, na listę zostały wpisane firmy z sektora zbrojeniowego i stoczniowego, zaangażowane w kradzież ukraińskiego zboża, także największy rosyjski bank - Sbierbank, wcześniej już odłączony od SWIFT-u oraz między innymi fundacja Russkij Mir, która jest narzędziem ideologicznym Putina i wspiera wojnę na Ukrainę.


Posłuchaj
00:53 11854557_1.mp3 Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czyta także:

es

Zobacz także

Zobacz także