more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki apeluje do UE o niewydawanie wiz Rosjanom. "To narzędzie wywierania presji na Kreml"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 20:32
W Kopenhadze podczas szczytu bezpieczeństwa energetycznego Morza Bałtyckiego premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by Unia Europejska zaprzestała wydawania wiz Rosjanom. Szef polskiego rządu podkreślił, że w jego ocenie "to kolejne i odpowiednie narzędzie wywierania presji na Kreml".
Premier Morawiecki: powinniśmy zaprzestać wydawania wiz Rosjanom do UE
Premier Morawiecki: powinniśmy zaprzestać wydawania wiz Rosjanom do UEFoto: shutterstock.com/bellena

Mateusz Morawiecki powiedział, że rozmawiał w Warszawie z rosyjskimi opozycjonistami - Garrim Kasparowem i Michaiłem Chodorkowskim - między innymi o zakazie wizowym dla Rosjan.

- Byliśmy tego samego zdania, jak wielu tu obecnych, że powinniśmy zaprzestać wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Myślę, że to kolejne i odpowiednie narzędzie wywierania presji na Kreml - zadeklarował premier. 

Podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu został zapytany o to, czy możliwy jest kompromis, jeżeli chodzi o wstrzymanie wydawania wiz Rosjanom.

- Jestem przekonany, że kropla drąży kamień i nasze działania mają sens. Ja sobie nie przypominam, żeby jacyś niemieccy turyści w 1943 roku podróżowali np. do Wielkiej Brytanii albo do innych krajów wolnego świata w celach turystycznych - zaznaczył Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj Rosja jest barbarzyńskim agresorem, morduje cywili, dokonuje strasznych zbrodni na Ukrainie. Zbrodni ludobójstwa. W związku z tym aktywa rosyjskie powinny być skonfiskowane, o tym tutaj również mówiłem naszym przyjaciołom z Unii Europejskiej, a Rosjanie nie powinni otrzymywać wiz innych niż humanitarne - podkreślił.

Premier Morawiecki o bezpieczeństwie energetycznym

Szef rządu skrytykował również uzależnienie Europy od rosyjskich surowców. Dodał, że nie można mówić o transformacji energetycznej bez bezpieczeństwa surowcowego.

- Nord Stream 1 i Nord Stream 2 umożliwiły Władimirowi Putinowi zaatakowanie Ukrainy. Jestem absolutnie przekonany, że bez tych dwóch gazociągów on nie odważyłby się zaatakować Ukrainy, ponieważ nie byłoby innych dróg transferu jego gazu do Europy. I to wiele lat przed tym, jak odważył się zaatakować Ukrainę po raz pierwszy w 2014 i później - 24 lutego tego roku - zaznaczył. Premier Mateusz Morawiecki wezwał unijnych przywódców do zamrożenia systemu handlu emisjami ETS i reformy mechanizmów cenowych, obowiązujących we Wspólnocie.

W szczycie przywódców w Kopenhadze oprócz premierów Polski i Danii wzięli udział także prezydent Litwy, szefowie rządów Estonii, Finlandii i Łotwy oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Posłuchaj
00:27 11913506_1.mp3 Premier o zakazie wizowym dla Rosjan - nie przypominam sobie, by niemieccy turyści podróżowali do krajów wolnego świata (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej w Programie 3 Polskiego Radia

ASP


Zobacz także

Zobacz także