more_horiz
Wiadomości

Media: CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na bałtyckie gazociągi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:40
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim - podał we wtorek niemiecki tygodnik "Spiegel", powołując się na własne ustalenia.
Spiegel: CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na bałtyckie gazociągi
"Spiegel": CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na bałtyckie gazociągiFoto: Forum/Reuters/EVELYN HOCKSTEIN, PAP/EPA/Danish Defence Command / HANDOUT

Rzecznik rządu RFN skomentował sprawę, oświadczając jedynie, że rząd "z zasady nie zajmuje publicznego stanowiska w sprawach dotyczących ustaleń wywiadu lub działalności służb wywiadowczych".

We wtorek, dzień po ujawnieniu wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, prowadzących z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, niemieckie władze wychodzą z założenia, że chodzi o ukierunkowany atak.

Morskie gazociągi. Newralgiczna infrastruktura

W poniedziałek w obu rurociągach stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek dużych ilości gazu - przypomina "Spiegel" i zaznacza, że ryzyko ataków na sieć rurociągów i instalacji biegnących po dnie Morza Bałtyckiego i Północnego "stanowiło powód do niepokoju jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę".

"Na całym świecie podwodne sieci przesyłowe są niezwykle ważne dla dostaw energii, ale także dla stabilności internetu. Jednak mimo ich znaczenia wciąż są słabo chronione przed atakami lub aktami sabotażu, co pokazał poniedziałkowy incydent" - komentuje tygodnik.

Z kolei niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" stawia hipotezę, że uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 mogły zostać spowodowane celowo. Gazeta cytuje przedstawicieli rządu federalnego, którzy uważają, że jednoczesne uszkodzenie obu gazociągów nie może być "dziełem przypadku". "Nawet jeśli popuścimy wodze fantazji, to trudno uwierzyć, że był to zbieg okoliczności. Wiele wskazuje na ukierunkowany atak" - czytamy.

"Na Bałtyku, ale także na Atlantyku, znajduje się krytyczna infrastruktura, taka jak rurociągi czy telekomunikacyjne kable podmorskie. Dzięki temu łatwo zgasić światło w kraju takim jak choćby Estonia" - ostrzegał zaś kontradmirał Jan Christian Kaack w wywiadzie udzielonym tydzień temu dziennikowi "Welt".

Rurociąg Nord Stream 2 nie został jeszcze uruchomiony, ale jest wypełniony gazem. Przesył paliwa przez Nord Stream 1 wstrzymano zaś na początku września.

Zobacz także:


jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także