more_horiz
Wiadomości

Rosjanie planują wysadzić tamę hydroelektrowni? Celem ma być oskarżenie Ukrainy o terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 10:13
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) przewidują, że rosyjscy okupanci będą próbowali wysadzić tamę hydroelektrowni w Kachowce, w obwodzie chersońskim. Celem prowokacji ma być oskarżenie Ukrainy o terroryzm. Jak zauważa Instytut Studiów Wojennych wydarzenie będzie miało katastrofalne skutki dla blisko stu miejscowości.
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) przewidują, że rosyjscy okupanci będą próbowali wysadzić tamę hydroelektrowni w Kachowce, w obwodzie chersońskim
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) przewidują, że rosyjscy okupanci będą próbowali wysadzić tamę hydroelektrowni w Kachowce, w obwodzie chersońskimFoto: Oleg Zharii/East News

Rozpoczęło się wycofywanie wojsk rosyjskich z zachodniej części obwodu chersońskiego. Okupant obawia się jednak trudności w przeprawie przez Dniepr, w okolicznościach uszkodzonych przepraw, a także możliwej ofensywy wojsk ukraińskich. Kilka dni temu kolaboracyjne władze Chersonia nakazały ewakuację personelu cywilnego. 

Jak zauważa Instytut Studiów Wojennych ukraińska strona nie będzie miała żadnych korzyści z ewentualnego zburzenia tamy na Dnieprze. Wydarzenie będzie miało katastrofalne skutki dla blisko stu miejscowości, doprowadzi do przymusowej ewakuacji setek tysięcy ludzi oraz zniszczenie i tak już naruszonej sieci energetycznej. 

Prezydent Zełenski o rosyjskim "państwie terrorystycznym"

Dwa dni temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o przygotowywanie ataku na Kachowską Elektrownię Wodną. Mówił o podłożonych ładunkach wybuchowych pod tamę i agregaty elektrowni. Prezydent Ukrainy zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby podjęła działania prewencyjne w związku z szykowanym przez Rosjan atakiem.

- Musimy teraz wszyscy razem - wszyscy Europejczycy, wszyscy światowi przywódcy i wszystkie organizacje międzynarodowe - wyjaśnić państwu terrorystycznemu, że atak na elektrownię w Kachowce będzie oznaczało to samo, co użycie broni masowego rażenia - powiedział ukraiński prezydent.

Zdaniem Instytutu Studiów Wojennych rosyjski okupant zaminował tamę kachowską jeszcze w kwietniu.

Czytaj także:

Zobacz: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także