more_horiz
Wiadomości

Napięcia na Bałkanach. Siły NATO nie zgadzają się na obecność serbskich wojsk w Kosowie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 13:01
Serbski prezydent poinformował, że dowództwo NATO-wskich sił pokojowych w Kosowie nie zgodziło się na wysłanie przez Serbów wojska i policji do tego kraju. Taką prośbę władze w Belgradzie wysłały kilkanaście dni temu. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Piotr Piętka.
Wciąż trwają napięcia na Bałkanach
Wciąż trwają napięcia na BałkanachFoto: A/ABACA / Abaca Press / Forum

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oświadczył, że zapoznał się z odpowiedzią, jaką w sobotę po południu przekazało mu dowództwo KFOR. W starannie zredagowanym liście szef NATO-wskich sił napisał, że nie ma możliwości powrotu tysiąca serbskich policjantów i żołnierzy na północ Kosowa.

Według niego nie ma takiej potrzeby, ponieważ bezpieczeństwa kosowskich Serbów chroni tamtejsza policja, siły KFOR a także oddziały policyjne EULEX wysłane przez Unię Europejską. Zaznaczył, że patrole KFOR uważnie obserwują sytuacją na północy Kosowa.

Napięcia na Bałkanach

Prośbę o możliwość wysłania sił Serbowie wysłali kilkanaście dni temu w czasie protestów, jakie urządzili serbscy mieszkańcy Kosowa na wielu drogach tego kraju. Ustawiono wtedy barykady, które miały utrudnić życie kosowskim władzom i przywrócić na wolność byłego policjanta narodowości serbskiej aresztowanego za napad na komisję wyborczą.

Spór zakończono przed sylwestrem, ale w piątek kosowski Albańczyk postrzelił dwóch Serbów na południu kraju. W Sztrpcach postawiono blokadę, w niedzielę odbywa się tam protest.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 12135994_1.mp3 Napięcia na Bałkanach - relacja Piotra Piętki (IAR)

 

ng//IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także