more_horiz
Wiadomości

"Pozwolą nam przywrócić granicę z 1991 r.". Doradca Zełenskiego o czołgach Leopard

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 22:03
- Czołgi przekazane Ukrainie będą jednym z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 r. - oświadczył Andrij Jermak, szefa biura kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w komentarzu na serwisie Telegram.
Szef kancelarii prezydenta: czołgi pozwolą nam przywrócić granice z 1991 roku
Szef kancelarii prezydenta: czołgi pozwolą nam przywrócić granice z 1991 rokuFoto: MON/twitter

"Czołgi to jeden z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku. Kilkaset czołgów dla naszych czołgistów - najlepszych na świecie" - napisał Jermak. Dodał następnie, że będą one stanowić "pancerną pięść demokracji" przeciwko - jak to ujął - "autokracji z bagien".

Jak zauważa agencja Reutera, komentarz współpracownika Zełenskiego ukazał się krótko po doniesieniach, że Berlin zgodzi się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard.

Dziennik "Spiegel" podał, że Niemcy dostarczą czołgi i że w grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6. Rząd w Berlinie, według dziennika, chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski. Dziennik "Wall Street Journal" podał wcześniej, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams.

Premier Morawiecki o leopardach dla Ukrainy

- Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko - wyraził nadzieję premier Mateusz Morawiecki pytany o wysłany do Berlina wniosek Polski dot. przekazania Ukrainie leopardów. - Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób - dodał.

Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie.

- Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce. Robią to również inne państwa na swoich terytoriach - dodał szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że sprawa jest nagląca, bo Rosjanie powołani do wojska na mocy ogłoszonej kilka miesięcy temu mobilizacji przechodzą przeszkolenie pod kątem nowego ataku na Ukrainę.

Czytaj także:

Zobacz: szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także