more_horiz
Wiadomości

Kolejna "maskirowka" rosyjskiej armii. Ćwiczyli obronę Mostu Krymskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 09:57
Brytyjski resort obrony informuje, że w trakcie wojny na Ukrainie Moskwa często stosuje "maskirowkę" czyli formę kamuflażu z użyciem dymu. Dotychczas jednak nie przynosiła ona stronie rosyjskiej dużych sukcesów.
Most Krymski jest jednym z najważniejszych obiektów strategicznych na półwyspie.
Most Krymski jest jednym z najważniejszych obiektów strategicznych na półwyspie.Foto: STRINGER / Reuters / Forum

Rosja przeprowadziła ćwiczenia obronne wokół Mostu Krymskiego, prowadzącego z jej terytorium na okupowany Krym, które obejmowały m.in. stworzenie na tej przeprawie zasłony dymnej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 24 maja Rosja przeprowadziła ćwiczenia wokół Mostu Krymskiego, a obejmowały one stworzenie zasłony dymnej, częściowo maskującej most. Zasłona została stworzona przez montowane na ciężarówkach generatory dymu TDA-3, prawdopodobnie z 28. brygady rosyjskich wojsk obrony nuklearnej, biologicznej i chemicznej.

"Rosyjska doktryna uważa użycie dymu za część maskirowki (kamuflażu i wprowadzania w błąd) - na co kładzie duży nacisk. Jednak w praktyce rosyjska maskirowka jest generalnie nieskuteczna w wojnie na Ukrainie, prawdopodobnie z powodu braku silnej roli centralnego planowania i słabej dyscypliny bojowej na niskim szczeblu" - uważa brytyjski resort obrony.

Flota Czarnomorska wycofana

Wcześniej pojawiły się informacje o konieczności wycofania przez Rosję okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od Krymu ze względu na powtarzające się tam ataki strony ukraińskiej. - Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział  Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.

Ataki na Krym prowadzone są z powietrza, z użyciem rakiet i dronów oraz z wody, z wykorzystaniem dronów morskich. Ukraińska armia zazwyczaj nie potwierdza, by była w nie zaangażowana.

W ostatnim czasie informowano także o innych próbach destabilizacji sytuacji na Krymie. M.in. w okolicy Symferopola wykoleił się pociąg towarowy, blokując jedyną linię kolejową do portu w Sewastopolu, gdzie znajduje się baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało, że wykolejenie zakłóci dostawy zaopatrzenia w broń. 

Zaś wiosną ubiegłego roku doszło do ataków na magazyny z paliwem. Spłonęło wówczas co najmniej 10 ogromnych zbiorników z ok. 40 tys. ton paliwa; zniszczony został bardzo ważny obiekt infrastruktury wojskowej.

Czytaj także:


Zobacz także: Janusz Cieszyński o atakach hakerskich i innych formach prowadzenia wojny

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także