more_horiz
Wiadomości

Rosja: rzucił koktajlem Mołotowa w budynek FSB. "Stałem się ofiarą reżimu"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:15
Radio Swoboda poinformowało, że sąd w Rostowie nad Donem na południu Rosji skazał obywatela tego kraju Igora Paskara na 8,5 roku więzienia za rzucenie koktajlu Mołotowa w budynek regionalnej delegatury Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Krasnodarze.
Rosja: mężczyzna skazany na 8,5 roku więzienia za rzucenie koktajlu Mołotowa w budynek delegatury FSB
Rosja: mężczyzna skazany na 8,5 roku więzienia za rzucenie koktajlu Mołotowa w budynek delegatury FSBFoto: FOTOGRIN / Shutterstock

Paskar został uznany za winnego dokonania "aktu terrorystycznego". Oskarżono go również o "wandalizm motywowany polityczną nienawiścią".

W czerwcu 2022 r. mężczyzna rzucił koktajl Mołotowa w stronę drzwi budynku FSB w Krasnodarze. W konsekwencji zaczęła płonąć wycieraczka pod drzwiami, lecz ogień szybko ugasili sami funkcjonariusze delegatury. Paskar namalował też na swoim policzku flagę Ukrainy.

Jak podkreślał, jego czyn należy interpretować wyłącznie jako protest przeciwko inwazji Rosji na sąsiedni kraj.

"To był mój krzyk"

Podczas rozprawy przed sądem mężczyzna zeznał, że był torturowany przez funkcjonariuszy FSB.

- Włożyli mi do ręki granat lub jego atrapę i mówili, że wyciągną zawleczkę. Przystawiali też pistolet do głowy, grożąc, że wystrzelą. Poza tym założyli mi na głowę worek, rzucili na podłogę, kopali i dręczyli elektrowstrząsami, żądając podania nazwisk "ukraińskich mocodawców". Aby uniknąć dalszych tortur, wymyśliłem fikcyjną postać o nazwisku Aleksandr Wolf - relacjonował Paskar w rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Mediazona.

- Chciałem tylko wyrazić swoją opinię. To był mój krzyk. Jestem prostym człowiekiem, robotnikiem - takim samym jak ci, którzy mieszkają w strefie działań wojennych na Ukrainie. Stałem się ofiarą reżimu, lecz żaden ze mnie terrorysta - tłumaczył mężczyzna.

Muzycy i prawnik z Memoriału

Rosyjscy opozycjoniści i zachodni obserwatorzy podkreślają, że surowe kary wprowadzone w Rosji po inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 r., coraz bardziej przypominają represje z czasów stalinowskich. Taki pogląd wyraził np. na początku marca Peter Stano, rzecznik szefa dyplomacji UE Josepa Borrella.

W kwietniu sąd w Jekaterynburgu skazał na karę 19 lat pozbawienia wolności muzyków Romana Nasryjewa i Aleksieja Nurijewa, którzy w ubiegłym roku podpalili siedzibę komisariatu wojskowego, czyli wojskowej komendy uzupełnień.

W drugiej połowie maja wyrok 14 lat więzienia usłyszał prawnik Bachrom Chamrojew, związany ze zlikwidowanym przez Kreml niezależnym Stowarzyszeniem Memoriał. Mężczyzno skazano za rzekomą działalność terrorystyczną.

Aresztowany za dowcip

W pierwszych dniach marca 13-letnia Masza Moskalowa trafiła do ośrodka opiekuńczego za narysowanie w szkole antywojennego obrazka, a jej ojca, jedynego opiekuna dziecka, umieszczono w areszcie domowym z zarzutem "dyskredytacji armii". Pod koniec marca skazano go na dwa lata więzienia.

Również w marcu Wasilij Bolszakow, mieszkaniec miejscowości Kasimow w obwodzie riazańskim, został aresztowany za opublikowanie w internecie dowcipu nawiązującego do inwazji Kremla na Ukrainę. Mężczyźnie grozi kara co najmniej trzech lat pozbawienia wolności.

Kolejny przypadek dotyczy 62-letniego emeryta, wobec którego prokuratura w Moskwie zażądała pod koniec marca kary siedmiu lat więzienia za komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych.

Czytaj także:

Zobacz: Antoni Macierewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także