more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w Kanadzie. Trudeau: cieszymy się z tak silnego partnera, jak Polska

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 19:43
Premierzy Polski i Kanady podczas wspólnej konferencji prasowej wyrazili zadowolenie z obecnego poziomu współpracy obu krajów, zwłaszcza w kontekście pomocy Ukrainie, a także w zakresie technologii i energii.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Kanady Justin Trudeau
Premier Mateusz Morawiecki i premier Kanady Justin TrudeauFoto: PAP/Andrzej Lange

Szef rządu przebywa obecnie z wizytą w Kanadzie. Podczas piątkowej wspólnej konferencji prasowej z szefem kanadyjskiego rządu Justinem Trudeau premier Morawiecki mówił m.in. o współpracy energetycznej między krajami.

Premier Morawiecki podkreślił, że "w ostatnim półtora roku świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja". Przekonywał, że wobec tej polaryzacji "współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie".

Wspólne szkolenia pilotów

Premier podkreślił wkład Polski, gdzie przebywa ok. 2 mln Ukraińców, we wsparcie wojskowe i humanitarne Ukrainy.

Szef rządu zwrócił uwagę, że tematem jego rozmów na czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w stolicy Mołdawii z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego były m.in. szkolenia ukraińskich pilotów samolotów bojowych.

Posłuchaj
00:29 morawiecki0.mp3 Morawiecki: ten sojusz i ta przyjaźń przechodzi szczególny sprawdzian w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przez ostatnie półtora roku świat stał się mocno spolaryzowany i Rosja znacznie się do tego przyczyniła/IAR

Na ten temat mówił także szef kanadyjskiego rządu. - Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy. Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska - mówił Justin Trudeau.

Dodał, że w Polsce szkoleni są również operatorzy czołgów Leopard. - Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO, Polska jest ważnym członkiem grupy bojowej na Łotwie, która jest pod auspicjami Kanady. Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej, oba nasze kraje wspierają Ukrainę - dodał Trudeau.

Rosja nie może omijać sankcji

Organizujemy sankcje, aby Rosja nie mogła ich omijać - zaznaczył polski premier, wskazując na znaczenie konfiskaty rosyjskich aktywów, zwłaszcza rosyjskiego banku centralnego. - W naszym parlamencie toczy się procedura ustawodawcza, mająca na celu przejęcie aktywów rosyjskich i przekazanie ich w celu odbudowy Ukrainy - podkreślił premier Morawiecki.

Kanadyjski premier podkreślił, że spotkanie z jego polskim odpowiednikiem było bardzo owocne. Dodał, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim "brutalnej inwazji na Ukrainę ze strony Kremla". Podkreślił, że Polska ponosi ogromne wysiłki, aby pomagać milionom Ukraińców, którzy uciekli z kraju na początku wojny. Trudeau powiedział, że Kanada przyjęła ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy, a także świadczy pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, także m.in. w Polsce.

Kraje demokratyczne muszą mieć przewagę nad dyktaturami

Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy Europy i Ameryki Północnej, także w rozwoju technologii. - Jestem wdzięczny premierowi Trudeau za nasze rozmowy i za konkretne kroki podjęte w różnych dziedzinach, jeżeli chodzi o energię, pomoc humanitarną, współpracę gospodarczą między UE a Kanadą - zaznaczył.

Wskazywał, że "kraje demokratyczne muszą mieć przewagę nad reżimami niedemokratycznymi” i zadbać, by nowe technologie "nie wymykały się spod kontroli, nie trafiały w ręce autokratycznych reżimów". Zwrócił również uwagę na polsko-kanadyjską współpracę przy rozwoju energetyki jądrowej i przy energiach odnawialnych. - Nasza firma Orlen Synthos Green Energy blisko współpracuje z firmą kanadyjską, wykonującą małe reaktory modułowe - wyjaśnił polski premier.

Posłuchaj
00:30 morawiecki1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki mówił również o potrzebie zacieśniania współpracy technologicznej pomiędzy państwami zachodnimi, które chcą utrzymać przewagę w tej dziedzinie nad dyktaturami/IAR

Także Trudeau mówił o bezpieczeństwie energetycznym. Podkreślał, że w przyszłości Kanada będzie dostarczać energię zeroemisyjną. Dodał, że firma kanadyjska zawarła partnerstwo z Orlenem. - Zbudujemy na wodach Bałtyku farmę wiatrową - zapowiedział. Podkreślił również, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła o 53 proc.

Czytaj także:

PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także