more_horiz
Wiadomości

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę? Jednoznaczne stanowisko tamtejszego sztabu generalnego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 21:03
- Nie mamy takiej informacji - odpowiedział przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na pytanie agencji Reutera o doniesienia zachodnich mediów nt. rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy. - Nie komentujemy informacji opartych na anonimowych źródłach - dodał rzecznik.
Ukraina. Sztab generalny zaprzecza doniesieniom medialnym o rozpoczęciu kontrofensywy
Ukraina. Sztab generalny zaprzecza doniesieniom medialnym o rozpoczęciu kontrofensywyFoto: Twitter/GeneralStaffUA

O rozpoczęciu oczekiwanej od miesięcy ukraińskiej kontrofensywy informowały w czwartek, powołując się na ukraińskich wojskowych, m.in. telewizja NBC oraz dziennik "Washington Post".

Również władze Rosji od kilku dni twierdzą, że rozpoczęło się szerokie kontrnatarcie. Strona ukraińska apeluje, by nie sugerować się oświadczeniami Moskwy i jej propagandy, a ufać wyłącznie oficjalnym źródłom ukraińskim.

Ukraina. Raport z frontu, alarmy na terenie całego kraju

W wieczornym podsumowaniu sytuacji na froncie w czwartek Sztab Generalny ukraińskiej armii powiadomił, że najcięższe walki toczą się na czterech odcinkach frontu na wschodzie kraju - łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

Sztab przekazał również informację, że na okupowanym lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim Rosjanie rozmieszczają powodzian w obiektach wojskowych.

Posłuchaj
00:52 12400705_1 (2).mp3 Nieoficjalnie: ukraińska armia atakuje na południu w obwodzie zaporoskim. Relacja Pawła Buszki (IAR)

"W miejscowościach tymczasowo okupowanego obwodu chersońskiego okupanci wykorzystują skutki popełnionej przez nich zbrodni (chodzi o wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce - przyp. red.) w swoich celach. M.in. ludzie, którzy ewakuowali się z zalanych miejscowości, są rozmieszczani w pensjonatach i bazach wypoczynkowych, gdzie są już rozlokowane oddziały wojskowe. W ten sposób najeźdźcy próbują się zabezpieczyć, zasłaniając się cywilami" - podano w komunikacie dowództwa.

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o licznych odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Zobacz także:

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także