"Nie boimy się". Zełenski chce wznowić transporty zboża mimo bojkotu Rosji
- Należy zrobić wszystko, aby nadal korzystać z tak zwanego korytarza czarnomorskiego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z afrykańskimi mediami. Korytarz czarnomorski był jednym z kanałów wywozu zboża z Ukrainy, uzgodnionym z Rosją, Turcją i ONZ.
2023-07-17, 16:34
- Nie boimy się. Zgłosiły się do nas firmy, które są właścicielami statków. Powiedziały, że jeśli Ukraina załaduje ziarno, a Turcja się zgadza, to wszyscy są gotowi kontynuować dostawy zboża - zaznaczył ukraiński przywódca w wywiadzie dla afrykańskich mediów udzielonym po zerwaniu przez Kreml umowy zbożowej.
Fragmenty rozmowy cytuje na facebookowym profilu rzecznik Zełenskiego Serhij Nykyforow.
Pisma do władz ONZ i Turcji
Prezydent Ukrainy przypomniał, że między Ukrainą a Federacją Rosyjską nie zostały podpisane żadne porozumienia, dlatego - wycofując się z porozumienia - Kreml "łamie porozumienia z sekretarzem generalnym ONZ i prezydentem Turcji".
Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych dostało zadanie skierowania oficjalnych dokumentów do Organizacji Narodów Zjednoczonych i do Turcji. - Aby ONZ i Turcja odpowiedziały mi, czy są gotowe kontynuować naszą inicjatywę - wyjaśnił Zełenski.
REKLAMA
Żywność jako rosyjska broń
Rosja oficjalnie odstąpiła od porozumienia zbożowego. Powiadomiła o tym Turcję i Ukrainę oraz ONZ. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział spotkanie z tureckim ministrem spraw zagranicznych i zapewnił, że "podejmowane są kroki w celu rozwiązania problemu z Władimirem Putinem".
Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ziarna z Ukrainy przez Morze Czarne. Ursula von der Leyen nazwała tę decyzję cynicznym ruchem. Charles Michel powiedział, że będzie to miało negatywny wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe.
Umowa zbożowa została wynegocjowana w lipcu ubiegłego roku dzięki staraniom ONZ i Turcji w reakcji na blokowanie przez Rosję czarnomorskich portów. Ta blokada uderzyła w kraje Afryki i Bliskiego Wschodu, które były głównymi importerami ukraińskiego ziarna.
Posłuchaj
Szefowie resortów rolnictwa Czech i Słowacji opowiadają się za każdą formą pomocy dla ukraińskich rolników, która nie zakłóca unijnego rynku wewnętrznego. Jednym z tematów spotkania ministrów było funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Wnioski po szczycie NATO. Ekspert z Kijowa: kluczowa będzie współpraca i zwiększenie produkcji uzbrojenia
- "Trudno to wytłumaczyć". W Wiedniu wandale niszczą samochody uchodźców z Ukrainy
REKLAMA
(PAP)
IAR/ mbl
REKLAMA