Stopy procentowe. Prezes Glapiński: RPP formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek

- Rada Polityki Pieniężnej formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych, nie ogłasza też, kiedy pojawią się obniżki - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. 

2023-03-09, 15:36

Stopy procentowe. Prezes Glapiński: RPP formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek
Prezes Glapiński: inflacja konsumencka "w krótkim czasie" obniży się do poziomu jednocyfrowego. Foto: NBP

- Nie ogłaszam dziś zakończenia cyklu podwyżek, RPP nie podjęła takiej decyzji, o zakończeniu cyklu podwyżek, zostajemy w tym samym punkcie "wait and see". Nadal pozostawiamy sobie furtkę, gdyby inflacja poszła w złym kierunku - powiedział Glapiński.

- I nadal nie ogłaszam - bo Rada takiej decyzji nie podjęła, bo nie mogła podjąć, byłoby to nielogiczne - kiedy będziemy obniżać stopy. To też zależy od sytuacji, będziemy ją obserwować. Zaczniemy obniżać stopy wtedy, kiedy będziemy pewni, że inflacja idzie szybko do poziomu celu inflacyjnego. Wtedy będzie taka możliwość. Czy to będzie w tym roku, na koniec tego roku, w końcówce tego roku, czy w przyszłym roku - tego nie wiem i Rada tego nie wie. I w ogóle na ten temat nie dyskutujemy - dodał.

Prezes Glapiński liczy jednak, że w ostatnim kwartale 2023 r. będzie możliwa obniżka stóp procentowych.

- Mam nadzieję osobiście, że jak liczę, że inflacja będzie w przedziale 6-7 proc. w listopadzie, to liczę, że będzie można w ostatnim kwartale obniżyć stopy, ale to jest moje zdanie - powiedział Glapiński. 

REKLAMA

W jego opinii w lutym może nastąpić jeszcze wzrost infacji, ale później nastąpi spadek. 

- Poniżej 20 proc. ten najwyższy poziom inflacji, przypuszczamy, że będzie jakieś 18,5 proc. - powiedział Glapiński.

Jak dodał, plaskowyż się powoli kończy i będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji w kierunku celu banku, czyli 2,5 proc., plus minus 1 pkt. proc. 

Według niego na koniec roku, zgodnie z marcową projekcją, inflacja będzie wynosiła trochę ponad 7 proc. - Przypuszczamy, że w listopadzie zejdzie na poziom 7,4 proc. Osobiście myślę, że inflacja będzie nawet niższa - dodał. 

REKLAMA

Oczywiście, prognoza ta zakłada, że nie wydarzy się nic nieprzewidywanego, podkreślił także.

W Polsce nie będzie recesji 

Polska gospodarka nie wejdzie w recesję, czeka ją "miękkie lądowanie", uważa prezes Narodowego Banku Polskiego. 

- Jest ważne - i to jest bardzo dobra wiadomość - że według wszystkich danych na niebie i ziemi, nie wejdziemy w recesję, tzn. gospodarka nie zacznie się kurczyć. W wielu krajach zacznie się kurczyć, w Polsce będzie to tzw. miękkie lądowanie, czyli gospodarka po prostu zwolni. I po tej przerwie zacznie ponownie rosnąć - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Marcowa projekcja inflacyjna NBP zakłada, że wzrost PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1 proc. do 1,8 proc. w 2023 r. (wobec -0,3 - 1,6 proc. w projekcji z listopada ub.r.), a następnie osiągnie 1,1-3,1% w 2024 r. (wobec 1-3,1 proc.) oraz 2-4,3 proc. w 2025 r. (wobec 1,8-4,4 proc.).

Pod koniec stycznia Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że PKB wzrósł o 4,9 proc. rdr w 2022 r. wobec 6,8 proc. wzrostu w poprzednim roku.

Inflacja wg. GUS

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 17,2 proc. w ujęciu rocznym w styczniu br.

Marcowa projekcja inflacyjna NBP zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2-13,5 proc. w 2023 r. (wobec 11,1-15,3 proc. oczekiwanych w listopadzie ub.r.).

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej po wczrajszym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

Czytaj także:

PAP/PAP Biznes/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej