Irak: Kurdowie odbili dwa miasta z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego
Kurdyjskim siłom udało się przejąć kontrolę nad Guwairem i Machmurem, miejscowościami znajdującymi się w pobliżu miasta Irbil - stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.
2014-08-10, 18:55
W walce Kurdów wsparli żołnierze amerykańskich sił powietrznych. W niedzielę Amerykanie przeprowadzili kolejne ataki na pozycje terrorystów z organizacji Państwo Islamskie. Jak podało centralne dowództwo armii USA, operację przeprowadzono właśnie w pobliżu miasta Irbil na północy Iraku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zezwolił na naloty wycelowane w bojowników Państwa Islamskiego w czwartek. Następnego dnia amerykańskie samoloty zrzuciły bomby na mobilne stanowisko artyleryjskie w pobliżu Irbilu . W sobotę naloty na pozycje dżihadystów były kontynuowane.
Sytuacja w Iraku
W ciągu ostatnich miesięcy znaczne obszary północnego Iraku opanowali sunniccy radykałowie z organizacji Państwo Islamskie, którzy na szeroką skalę represjonują ludność innych wspólnot religijnych, w tym chrześcijan.
Iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani poinformował w niedzielę, że bojownicy Państwa Islamskiego zgładzili co najmniej 500 jazydów w czasie ofensywy na północy Iraku. Cześć ofiar spalili bądź zakopali żywcem. Dodał, że do niewoli islamistów trafiło ok. 300 kobiet.
REKLAMA
Jazydzi są mniejszością mówiącą językiem kurdyjskim, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunniccy islamiści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich.
x-news.pl, Cihan News Agency
Kurdowie apelują o broń
W niedzielę lider irackiego Kurdystanu wezwał społeczność międzynarodową do pomocy w walce z terrorystami. Masud Barzani liczy, że Zachód wspomoże Kurdów dostawami broni, by ci mogli skutecznie przeciwstawić się dżihadystom.
Tego samego dnia Unia Europejska wydała oświadczenie, w którym ostro potępiła ataki przeprowadzone przez członków organizacji Państwo Islamskie na przedstawicieli innych religii. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, to co się dzieje obecnie w Iraku może zostać uznane za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Również w niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek powiedział, że to, co się dzieje w Iraku "napawa przerażeniem i niedowierzaniem" . Poinformował, że w poniedziałek do Bagdadu ma udać się, jako specjalny wysłannik, kardynał Fernando Filoni.
Międzynarodowa pomoc humanitarna
W niedzielę Wielka Brytania rozpoczęła dostawy pomocy humanitarnej dla ludności północnego Iraku - podało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Pierwszy z dwóch samolotów brytyjskiej armii dokonał zrzutu jedzenia i wody dla jazydów, ukrywających się przed dżihadystami w górach Sindżar.
Po południu w niedzielę Irak odwiedził szef francuskiej dyplomacji. Laurent Fabius spotkał się w Bagdadzie z pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Iraku Hussajnem al-Szachristanim. Następnie poleciał do Irbil samolotem przewożącym 18 ton sprzętu i żywności z Francji dla ludności, ukrywającej się przed islamistami.
Z kolei Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły w niedzielę rano kolejne zrzuty żywności - odpowiadające 52 tys. posiłków - a także pojemników z wodą. Podobne operacje przeprowadzono w minionych dniach.
x-news.pl, CNN
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA