X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

L. Burzyńska: straszenie, że nauczyciele będą karani, to bzdura

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 09:10
- Proponowane zmiany w prawie, w żaden sposób nie zakazują i nie wykluczają przekazywania wiedzy w zakresie edukacji seksualnej - tak poseł Lidia Burzyńska (PiS) mówiła o obywatelskim projekcie nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanego przez inicjatywę "Stop pedofilii". Gościem audycji w PR24 był także poseł elekt Maciej Gdula (Lewica).
Audio
  • 21.10.2019, "Dwie Strony". Goście: Maciej Gdula (Lewica) oraz Lidia Burzyńska (PiS).
Lidia Burzyńska
Lidia BurzyńskaFoto: PR24 / RB

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

O edukacji seksualnej zadecyduje rodzic

Lidii Burzyńska na początku audycji przybliżyła genezę tego obywatelskiego projektu. Przypomniała, że jej projekt został stworzony jako odpowiedź na podpisanie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego tzw. deklaracji LGBT. - To projekt obywatelski, przeciwstawia się między innymi temu, co zadziało się w Warszawie. To rodzic zdecyduje - stwierdziła posłanka PiS, która przekonywała, że sama jest "za tradycyjnym wychowaniem". 

Inaczej treść projekt ustawy ocenił Maciej Gdula. Poseł wybrany w ostatnich wyborach do Sejmu z list Lewicy zwrócił uwagę na "nieostre sformułowania mówiące o propagowaniu zachowań seksualnych wśród nieletnich". - To bardzo niebezpieczne. Wszyscy, którzy będą przekazywali wiedzę z zakresu seksualności w szkołach, będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej - przestrzegał. - Ta ustawa jest bublem prawnym, powinna trafić do kosza, a nie do prac w komisji - dodał.

Lidia Burzyńska podczas rozmowy powoływała się na swoje doświadczenia pedagogiczne i rodzinne. Wspominała też, jaką rolę przy stanowieniu prawa mają prace w komisji, gdzie ewentualne nieostre, kontrowersyjne zapisy w toku dyskusji mogą ulec zmianie. Maciej Gdula nawoływał zaś do tego, że "nie ma co diabolizować edukacji seksualnej". - To normalna cześć życia. To, że istnieje edukacja seksualna, nie znaczy, że będą propagowane tylko jednego typu poglądy na seksualność - zapewniał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sejm uchwalił ustawę o państwowej komisji ds. pedofilii

Prawo nie nadąża za przemianami społecznymi

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto "propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej".


Czytaj także:
Sejm free 1200 shutter.jpg
S. Jastrzębowski: dyskusja nad "Stop pedofilii" spłyca temat do erotycznego fast foodu

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / tb/PAP/IAR

* * *

Audycja: "Dwie Strony"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski


Goście PR24: 
Lidia Burzyńska (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak