X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
- Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się UE do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - mówił Marek Pęk (senator PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (KO) reforma sądownictwa "łamie trójpodział władzy".
Audio
  • Marek Pęk: każde państwo ma prawo tworzyć i realizować ustrój wymiaru sprawiedliwości (Dwie strony/PR24)
Uczestnicy protestu przeciwko nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym
Uczestnicy protestu przeciwko nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie NajwyższymFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
PAP Warszawa protest sądy 1200.jpg
W polskich miastach protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

W największych miastach w Polsce odbyły się w środę wieczorem protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" demonstranci protestowali przed Sejmem i gmachami sądów.

- Trybunał Sprawiedliwości UE, Komisja Europejska czy inne instytucje europejskie coraz częściej mówią o rzeczach, które nie są zapisane w traktatach i próbują realizować kompetencje, których nie ma w tych zapisach - mówił Pęk. - Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - zaznaczył.

Senator podkreślił, że sądownictwo to "sfera, która dotyczy polityki krajowej". - Każde państwo ma prawo tworzyć i realizować ustrój wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich standardów. (...) Kiedy mówimy, że wprowadzamy uregulowania wzorowane na rozwiązaniach francuskich czy niemieckich, to nikogo to w Unii Europejskiej nie przekonuje, tak jakby byli "równi i równiejsi" - mówił.

Stanisław Karczewski 1200.jpg
Karczewski: jeśli sędziowie chcą zająć się polityką, powinni startować w wyborach

"To co się dzieje jest niedopuszczalne"

Odmienne zdanie przedstawiła Elżbieta Gapińska (KO). - Wstępując do Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy się podpisać traktaty, w których było wyraźnie napisane, że prawo europejskie jest prawem nadrzędnym. Jeżeli jakiekolwiek działania polskiego sądownictwa czy prawa nie są zgodne z unijnymi wytycznymi, to tak być nie może - mówiła.

- Czy konstytucja nie mówi o trójpodziale władzy? Ostatnio dziekani wielu wydziałów uniwersyteckich, wydziałów prawa stwierdzili jasno i wyraźnie: łamany jest trójpodział władzy w Polsce. Władza wykonawcza próbuje podporządkować sobie władzę sądowniczą - podkreśliła. - Wszyscy na świecie to widzą. Autorytety prawne podkreślają, że to co się dzieje, obecnie jest niedopuszczalne - zaznaczyła polityk.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Elżbieta Gapińska (KO), Marek Pęk (senator PiS)
Data emisji: 19.12.19
Godzina emisji: 08.07

pb

Czytaj także

Kamil Bortniczuk: należy dyscyplinować sędziów co do ich działań politycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 20:40
- Pod dyskusję powinniśmy poddać to, czy sędziowie powinni mieć prawo do uczestnictwa w demonstracjach. Jeżeli idą tam ramię w ramię z opozycją, nie są apolityczni - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: nie można dopuścić do anarchizacji systemu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:26
- Zmiany w sądownictwie są niezbędne. Chodzi o to, by nie dopuścić do anarchizacji systemu. Dojdzie do tego, gdy sędziowie zaczną kwestionować prawo innych sędziów do orzekania - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski o reformie sądownictwa: chcemy zorganizować okrągły stół

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:10
- Zwrócę się do marszałek Sejmu o zorganizowanie okrągłego stołu, w którym wezmą udział przedstawiciele poszczególnych stron konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, PSL.
rozwiń zwiń