more_horiz
Wiadomości

"Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 14:56
- Z dniem 1 sierpnia 2020 r. ma ulec przedawnieniu ściganie za zbrodnie komunistyczne za wyjątkiem zabójstw. Jestem zdumiony i przerażony, że w tej sprawie jest cisza - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inny opozycjonista z tego okresu, Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o temat nowelizacji ustawy o IPN ("Temat Dnia/Gość PR24")
Prace IPN w Świecku (Lager Schwetig), gdzie odnaleziono szczątki 21 osób
Prace IPN w Świecku (Lager Schwetig), gdzie odnaleziono szczątki 21 osóbFoto: IPN

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o nowelizacji ustawy IPN o zbrodniach komunistycznych. - Jestem wstrząśnięty informacją, którą uzyskałem w minionym tygodniu. Wokół tej informacji panuje cisza i spokój, a my pierwsi o tym mówimy. W art. 4 ust. 1a ustawy o IPN jest zapisana kwestia przedawnienia zbrodni komunistycznych. Z dniem 1 sierpnia 2020 r. ma ulec przedawnieniu ściganie za zbrodnie komunistyczne za wyjątkiem zabójstw. Jestem zdumiony i przerażony, że w tej sprawie jest cisza. Nie wiemy czy w tej sprawie była jakaś inicjatywa ustawodawcza - zaznaczył Andrzej Rozpłochowski.

Odniósł się on również do działań związanych z wyborem I Prezesa Sądu Najwyższego. - Ze zgrozą patrzę na obstrukcję w Sądzie Najwyższym, gdzie uprawia się dziecięcą grę głupa. Instancja rozstrzygająca o sprawach życia i śmierci Polaków prowadzi świadome gry, by nie dopuścić do wyłonienia I Prezesa SN za kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Na tym polu realizuje się także opozycja. W mojej opinii prezydent nie powołałby na to stanowisko żadnego kandydata, który byłby następcą Małgorzaty Gersdorf - podkreślił. 

pogrzeb Grzegorza Przemyka free 663.JPG
Rozpłochowski: trzeba przypominać młodym, że nie ma wolności, która nic nie kosztuje

"Rozliczenia są sabotowane"

- Byłem zdziwiony dlaczego prokuratorzy IPN są opieszali i niechętni, ale teraz widzę, że jest jakieś lobby, które dba o to, by nie ruszać pewnych spraw z PRL. Natychmiast należy rozpocząć działania legislacyjne, aby przedłużyć tę IPN-owską ustawę. Mamy sprawy ks. Popiełuszki, ks. Zycha i inne nierozwiązane sprawy. Mamy to wszystko wyrzucić do kosza? Zwracam się do parlamentarzystów, aby jak najszybciej przeprowadzić tę ustawę - zaapelował Andrzej Michałowski.

- Kamil Zaradkiewicz prawie chciał się pobić na pięści z innymi sędziami. Te łobuzerstwo jest tak poustawiane, że przykro jest na to patrzeć. Proszę Pana Boga, aby na czele Sądu Najwyższego stanął wreszcie patriota, który zaprowadzi tam porządek - dodał opozycjonista, komentując sprawę Sądu Najwyższego.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Pogrzeb Grzegorza Przemyka - manifestacja przeciw komunistycznej zbrodni

- Do informacji na temat możliwego przedawnienia zbrodni komunistycznych odniósł się także Wojciech Borowik. - Jestem zdumiony informacją o przedawnieniu i jest to jakiś nieprawdopodobny skandal. Nowelizacja powinna iść w tym kierunku, by zbrodnie komunistyczne nie mogły ulec przedawnieniu i liczę na to, że IPN spróbuje przygotować projekt ustawy, które te rzeczy będzie regulował. Rozliczenia z historii komunistycznych są iluzoryczne i sabotowane. Tak naprawdę do nich nie doszło.

- Oczekuję, że IPN przedstawi nam także wyniki śledztw i procesów, co się stało w ciągu ostatnich 30 lat. Trzeba rozszerzyć zakres odpowiedzialności również na wymiar sprawiedliwości PRL - podsumował.

W audycji również wspomnienie o gen. Ryszardzie Kuklińskim.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Rozpłochowski (opozycjonista okresu PRL na Śląsku), Andrzej Michałowski (opozycjonista okresu PRL w Krakowie), Wojciech Borowik
Data emisji: 23.05.2020
Godzina emisji: 13.32

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem