PE ma zatwierdzić pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości, wobec którego Polska i Węgry były przeciw

Pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości, uzgodnione na unijnym szczycie w ubiegłym tygodniu, czekają na zatwierdzenie w Parlamencie Europejskim. Głosowanie odbędzie się jutro. Wczoraj zgodę dały kraje członkowskie. Jednomyślnie zaakceptowały budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy wraz z przepisami o zasobach własnych, natomiast mechanizm warunkowości został przyjęty przy sprzeciwie Polski i Węgier.

2020-12-15, 11:55

PE ma zatwierdzić pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości, wobec którego Polska i Węgry były przeciw
Premier Węgier, Viktor Orban. Foto: Shutterstock/Belish

Po głosowaniu Rada Unii Europejskiej opublikowała wszystkie dokumenty związane z pakietem budżetowym - między innymi deklarację Komisji Europejskiej oraz oświadczenia Węgier. Są one powtórzeniem ustaleń ze szczytu i potwierdzeniem stanowiska, które na szczycie prezentował premier Viktor Orban. Nie są zaskoczeniem ani żadnym przełomem. Kraje członkowskie mają prawo zgłaszać odrębne deklaracje do przyjmowanych decyzji. Do pakietu budżetowego oprócz Węgier swoje oświadczenia złożyły na przykład Austria, Holandia oraz kraje bałtyckie.

Deklaracje Węgier

Jeśli chodzi o Węgry, to pierwsza deklaracja, licząca jeden akapit, jest wyjaśnieniem głosowania przeciwko mechanizmowi, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Węgry stwierdzają, że wnioski ze szczytu, oraz oświadczenia Komisji i Rady odpowiadają na polityczne i niektóre prawne wątpliwości dotyczące interpretacji i wdrożenia mechanizmu warunkowości.

"Niemniej jednak nadal istnieją poważne zastrzeżenia prawne co do zgodności rozporządzenia z prawem Unii co sprawiło, że Węgry zagłosowały przeciwko" - czytamy w deklaracji.

Powiązany Artykuł

en szczyt w brukseli 1200.jpg
Budżet UE, Fundusz Odbudowy i mechanizm warunkowości. Zatwierdzono ustalenia szczytu w Brukseli

"Warunek wstępny"

W drugiej deklaracji, również jednoakapitowej, Węgry stwierdzają, że pełne wdrożenie w dobrej wierze wniosków z unijnego szczytu i oświadczeń Komisji Europejskiej dotyczących rozporządzenia stosowanego w ochronie unijnego budżetu leży w żywotnym interesie narodowym Węgier i jest warunkiem wstępnym zgody Węgier na pakiet budżetowy. Z kolei deklaracja Komisji Europejskiej, również w formie jednego akapitu stwierdza, że Komisja akceptuje ustalenia szczytu i zobowiązuje się do ich zastosowania.

REKLAMA

Czytaj również:

Przypomnijmy - europejscy przywódcy na szczycie w ubiegłym tygodniu ustalili, co zapisano we wnioskach ze szczytu, że mechanizm warunkowości będzie stosowany wyłącznie do ochrony unijnego budżetu. Jest też zapis, że samo stwierdzenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu. Takie brzmienie wniosków było warunkiem zaakceptowania przez Polskę i Węgry całego pakietu finansowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027, oraz funduszu odbudowy po pandemii. Przy czym w sprawie mechanizmu warunkowości oba kraje zastrzegły sobie prawo zaskarżenia przepisów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o czym premierzy Mateusz Morawiecki i Viktor Orban informowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli.

Czytaj również:

Proces zatwierdzania pakietu budżetowego i reguły "fundusze za praworządność" jest teraz następujący - po zgodzie krajów członkowskich, jutro wszystkie dokumenty ma zatwierdzić Parlament Europejski. Procedura w sprawie 7-letniego budżetu i mechanizmu warunkowości skończy się w Europarlamencie i od stycznia będą mogły być uruchamiane projekty na dofinansowanie z unijnej kasy. Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii będą mogły być wypłacone latem przyszłego roku, bo wcześniej parlamenty krajowe muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych.

REKLAMA

IAR,pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej