Prezes TK: Trybunał już zajmuje się sprawą oceny konwencji stambulskiej
- Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Oceniła także, że "próba narzucania rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw Unii, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej".
2020-09-22, 08:12
Premier Mateusz Morawiecki skierował w lipcu tego roku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.
Powiązany Artykuł
Trybunał Konstytucyjny: wpłynął wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej
Wniosek jest rozpatrywany
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes TK, sprawa trafiła już na wokandę Trybunału. - Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej. Aby sprawa dojrzała do rozstrzygnięcia, sędziowie muszą ustalić wspólne stanowisko - mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Dodała, że Trybunał orzeknie także o wątpliwościach co do zgodności tłumaczenia tekstu konwencji stambulskiej na język polski z oryginałem.
- Semka: konwencja stambulska to kolejny pretekst, aby zablokować Polsce pieniądze
- Konwencja stambulska. Ziobro do TK: jest sprzeczna z zasadą neutralności światopoglądowej państwa
Julia Przyłębska przypomniała, że Unia Europejska jest wspólnotą państw o "różnych tożsamościach konstytucyjnych". - Nie jest zadaniem Unii Europejskiej i jej urzędników zmiana tożsamościowa poszczególnych społeczeństw. Próba narzucania pewnych rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, które wynikają explicite z traktatów - zaznaczyła gość audycji "24 pytania".
Wątpliwości szefa rządu
Szef rządu wskazał, że "w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową". Wskazał ponadto, że wniosek zawiera też pytanie "dotyczące właściwego interpretowania, przetłumaczenie słowa »gender«, które zostało przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa".
Posłuchaj
W rozmowie więcej komentarza Julii Przyłębskiej do zadań i prac Trybunału Konstytucyjnego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
REKLAMA
***
Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 22.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 7.35
mbl
REKLAMA