X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska gospodarka jedną z najmniej poszkodowanych przez pandemię w Europie. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:18
Litwa, Luksemburg, Holandia i Polska to kraje, które gospodarczo najmniej ucierpiały w wyniku COVID-19 - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Optymistyczny scenariusz dalszego rozwoju sytuacji zakłada, że pandemia zostanie opanowana w II poł. 2021 roku, natomiast pesymistyczny - że obostrzenia będą kontynuowane w 2022 r.
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shtuterstock

Z najnowszego raportu PIE wynika, że Litwa, Luksemburg, Holandia i Polska to kraje, które gospodarczo najmniej ucierpiały na skutkach kryzysu COVID-19. Najbardziej zaś kryzys uderzył w południe Europy, czyli kraje takie jak że Grecja, Hiszpania i Chorwacja.

Posłuchaj
00:24 cr2.mp3 Ignacy Święcicki: kryzys związany z pandemią najbardziej uderzył w kraje południa Europy (IAR)

W ramach analizy eksperci PIE wyłonili cztery grupy krajów o podobnej charakterystyce epidemicznej i porównywalnych danych pod względem zachorowalności, śmiertelności i skali wprowadzonych ograniczeń. I tak - jak czytamy w informacji - w grupie pierwszej, czyli wśród "krajów najmocniej dotkniętych i zablokowane pandemią" znalazło się siedem krajów: Belgia, Francja, Irlandia, Włochy, Portugalia i Hiszpania oraz Zjednoczone Królestwo. Napisano, że w tych państwach odnotowano najwięcej przypadków zachorowalności i śmiertelności podczas I fali pandemii. Natomiast podczas II fali "wskaźniki te były średnie w porównaniu z innymi grupami krajów, jednak poziom ograniczeń gospodarczych był stosunkowo wysoki przez cały kryzys".

Z kolei grupa druga, czyli "kraje z pogarszającą się sytuacją" to 15 państw takich jak Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Węgry, Litwa, Malta, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Miały one - jak wynika z analizy PIE - najniższą zachorowalność i śmiertelność podczas I fali, ze średnimi ograniczeniami w porównaniu z innymi grupami krajów. Kraje te jednak znacznie bardziej ucierpiały podczas II fali pandemii, "przy wysokich poziomach zachorowalności i śmiertelności i stosunkowo umiarkowanych ograniczeniach rządowych".

Posłuchaj
00:23 cr1.mp3 Ignacy Święcicki: wspólnym elementem ratowania gospodarki w krajach, które najlepiej poradziły sobie z kryzysem, były rządowe programy skierowane do firm (IAR)

Grupa trzecia, czyli tzw. szczęśliwi przegrani składa się z czterech krajów: Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy. Państwa te miały najmniej zarejestrowanych przypadków i stosunkowo niską śmiertelność zarówno podczas I, jak i II fali pandemii. W grupie czwartej, nazwanej przez analityków PIE "Odstającym duetem", znalazły się Szwecja i Luksemburg.

firma rodzinna 1200.jpg
Polska na 12. miejscu w indeksie firm rodzinnych. Rozwijamy się "pozytywnie"

Przez pandemię tracą wszyscy

Aby precyzyjnie ocenić spowolnienie gospodarcze w krajach UE27 i Wielkiej Brytanii, PIE opracował nowy wskaźnik - Economic Forecast Index. Łączy on - jak czytamy - prognozy PKB, stopy bezrobocia, deficytu i długu publicznego, a także importu i eksportu. "Zidentyfikowanych powyżej sześć zmiennych wykorzystano do stworzenia rankingów krajów europejskich na podstawie prognoz rozwoju gospodarczego na 2020 rok wydanych przed pandemią oraz w czasie pandemii jesienią 2020 roku" - napisano.

Jak twierdzi cytowany w informacji zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak kryzys wywołany pandemią COVID-19 oznacza największe od dekad uderzenie w gospodarki zarówno rozwinięte, jak i te na dorobku.

- Z naszych analiz wynika, że kraje najbardziej dotknięte pandemią pod względem zachorowalności i zgonów i najsilniej zamykające gospodarki w największym stopniu ucierpiały na obecnym kryzysie. Z kolei kraje, które relatywnie dobrze radziły sobie z pierwszą falą lub miały mniejsze restrykcje, wypadają lepiej w ostatecznych zestawieniach - wskazał Kubisiak.


Zaznaczył, że we wszystkich prognozach i perspektywach na 2021 rok, kluczową rolę odgrywa dalszy rozwój pandemii.

- Według nas sytuacja może się rozwinąć w trzech możliwych kierunkach; optymistycznym, realistycznym i pesymistycznym. Dla Polski na ten rok zakładamy realizację scenariusza realistycznego, którego spełnienie umożliwiłoby osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc. - powiedział.

Różne scenariusze na przyszłość

W scenariuszu optymistycznym analitycy PIE zakładają, że dzięki Światowemu Programowi Szczepień, który ruszył pod koniec 2020 roku, do połowy 2021 roku szczepi się większość grup szczególnie wrażliwych, co umożliwi opanowanie pandemii.

- W konsekwencji liczba przypadków COVID-19, które wymagają intensywnej terapii, znacznie spadnie, a po lecie 2021 r. nie będą już potrzebne obostrzenia - czytamy.

Z kolei scenariusz realistyczny zakłada, że pandemia zostanie opanowana w drugiej połowie 2021 r. Napisano, że w niektórych przypadkach procedury regulacyjne odnośnie szczepionek ulegną wydłużeniu, co oznacza, że nie wszyscy producenci będą w stanie wyprodukować tyle dawek, ile oczekiwano pod koniec 2020 r. W efekcie faza wdrażania szczepień będzie spowolniona przeszkodami logistycznymi i organizacyjnymi, ponadto znaczna grupa ludzi nie będzie chciała się szczepić. W takim wariancie - jak czytamy w raporcie - obostrzenia będą kontynuowane do jesieni 2021 r.

Najczarniejszy scenariusz pesymistycznym zakłada, że pandemia zostanie opanowana dopiero w 2022 r. "Masowe wprowadzenie szczepień będzie opóźnione (np. z powodu braków w badaniach klinicznych lub z powodu pojawiających się wątpliwości odnośnie ich bezpieczeństwa). W rezultacie sezonowe szczyty zachorowań obserwowane są nie tylko w 2021 r., ale także w 2022 r. Obostrzenia i blokady są kontynuowane również w 2022 r." - napisano.

PolskieRadio24.pl, PIE, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do Polski płyną fundusze unijne. Najwięcej z nich trafi na inwestycje w latach 2022-2025

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:25
Największego wzrostu inwestycji w Polsce z napływu środków unijnych należy się spodziewać w latach 2022-2025 - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: tragiczny bilans w branży turystycznej na skutek pandemii. "Cofnęła kraj o 30 lat"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 17:44
Zapaść turystyki we Włoszech, spowodowana epidemią koronawirusa, cofnęła kraj o 30 lat pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku Włosi odnotowali o 78 milionów przyjazdów mniej, niż wcześniej zakładano. Początek tego roku też nie zapowiada się dobrze, dlatego organizatorzy włoskiej turystyki bardzo liczą na wsparcie z Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KRD: wzrosły długi firm i konsumentów, ubyło dłużników

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:00
Pandemia uszczupliła finanse konsumentów i firm - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości przekroczyły 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Zmalała natomiast liczba dłużników, których jest o ponad 30 tys. mniej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń