X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiana w Białym Domu. Dr Łukasz Jasina: podział społeczeństwa w USA pogłębia się

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 11:44
- Podział społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych pogłębia się. Ogromny podział między dużymi metropoliami a amerykańskimi przedmieściami i rejonami wiejskimi budował się od wielu lat. Ta kampania ostatecznie go przypieczętowała - powiedział o bieżącej sytuacji w Stanach Zjednoczonych dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Dr Łukasz Jasina
Dr Łukasz JasinaFoto: PR24

20 stycznia odbędzie się inauguracja prezydentury Joe Bidena. Kandydat Demokratów pokonał w wyborach prezydenckich obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Środowiska związane z politykiem Republikanów podnosili argumenty o nieuczciwości wyborów. Te zarzuty doprowadziły do zamieszek w Waszyngtonie, podczas których zginęło 5 osób. Po tych wydarzeniach na Donalda Trumpa spadły gromy ze świata politycznego i mediów głównego nurtu.

shutterstock donald trump free 1200.jpg
Zmiana prezydenta USA. Dr Kwiatkowski: żałuję, że Trump nie zostanie zapamiętany za swoje sukcesy

Pogłębiający się podział

Gość Polskiego Radia 24 dr Łukasz Jasina powiedział o pogłębiających się od wielu lat podziałach w amerykańskim społeczeństwie, które przypieczętowała obecna sytuacja. - Podział społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych pogłębia się. Ogromny podział między dużymi metropoliami a amerykańskimi przedmieściami i rejonami wiejskimi budował się od wielu lat. Ta kampania ostatecznie go przypieczętowała. To nie jest podział, który będzie łatwo przezwyciężyć - powiedział.

Czytaj także:

- Do tego wszystkiego USA stają przez pandemię w obliczu kryzysu gospodarczego. Można mieć wiele pretensji do Donalda Trumpa, ale jemu polityka gospodarcza się udawała i chociaż tą rzecz przezwyciężono - ocenił.

Naruszenie systemu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 scena polityczna w USA stoi przed ważnymi decyzjami i może dojść w niej do znaczących zmian. - Mamy też pierwsze od wielu lat naruszenie systemu, bo bez względu na to jak do siebie odnosili się kandydaci to oni zawsze starali się jednak przekazanie władzy przeprowadzić w taki sposób, aby istniała możliwość współpracy po wyborach między najważniejszymi siłami politycznymi. Nie jesteśmy też pewni, że ten dwupartyjny system utrzyma się w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział.

- Przed 20 stycznia Republikanie stają przed wielkim problemem. Będąc z Trumpem stracą centrum, a wtedy zyskują demokraci. W związku z tym Republikanie muszą wybrać między pójściem w kierunku, który stworzył Trump albo jego odrzucenie i być może kryzys całej partii politycznej. Te wybory będą dokonane w ciągu najbliższych tygodni - ocenił dr Łukasz Jasina.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
19:51 _PR24_AAC 2021_01_16-11-06-21.mp3 Dr Łukasz Jasina o sytuacji w Stanach Zjednoczonych ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 11:06

dz

Czytaj także

"Są korporacje, które mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa". Wiceszef MSZ o cenzurze w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 07:49
- Korporacje i instytucje niecieszące się mandatem demokratycznym mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden z nowym profilem na Twitterze. Nie będzie korzystał z tego konta, co Trump

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:13
Prezydent elekt USA Joe Biden w piątek otrzymał nowe konto w serwisie społecznościowym Twitter. W ciągu pierwszych sześciu godzin zaczęło je obserwować 400 tys. osób. W dniu inauguracji kadencji Bidena profil przekształci się w oficjalne konto prezydenta USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy lekarze docenieni za walkę z pandemią w USA. "Staliśmy się niewolnikami pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:01
- Pandemia przyszła znienacka i nagle staliśmy się niewolnikami tej pandemii i tak to już trwa od jakiegoś czasu - powiedział dr Piotr Burkasz, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Organizacja ta otrzymała tytuł "Człowieka roku". Nagrodę przyznał ponad stuletni "Dziennik Związkowy".
rozwiń zwiń