"Politycy to widzą, ale mówią o tym po cichu". Prof. Michał Kleiber o kryzysie Unii Europejskiej
- Faktem jest, że na przykład inicjatywa, którą prezydent Emmanuel Macron zainicjował już dawno temu, żeby zorganizować wielki cykl debat o przyszłości Europy, to jest oczywiście efekt tego niezadowolenia, rozczarowania, które w głowach wielu Europejczyków w tej chwili jest - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN.
2021-02-07, 19:54
Komisja Europejska w ostatnich tygodniach notuje pasmo spektakularnych porażek. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić wspólnotowy program zamówień szczepionek przeciw COVID-19, a w ostatnim czasie - kompromitującą dla Unii Europejskiej wizytę szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie. W Polskim Radiu 24 o stanie Unii Europejskiej mówił prof. Michał Kleiber.
Powiązany Artykuł
"Wydaje się, że w UE brak centrum analitycznego". Dr Jacek Raubo o wizycie Josepa Borrella w Rosji
"Rozczarowanie Europejczyków"
Gość PR24 przyznał, że ostatni okres faktycznie pełen jest "ewidentnych błędów", chociaż różnych błędów było wiele także w przeszłości. Przyznał, że kryzys Unii Europejskiej jest dziś faktem, na co zwracają uwagę także politycy. - Większość z nich raczej po cichu, nie chcąc rozbudzić przesadnych antyunijnych emocji - dodał.
- Faktem jest, że na przykład inicjatywa, którą prezydent (Emmanuel) Macron zainicjował już dawno temu, żeby zorganizować wielki cykl debat o przyszłości Europy, to jest oczywiście efekt tego niezadowolenia, rozczarowania, które w głowach wielu Europejczyków w tej chwili jest - mówił prof. Michał Kleiber.
- Wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie. Kałużny: w relacjach z Rosją UE cierpi na rozdwojenie jaźni
- Problemy z dostawą szczepionek. Kuźmiuk: wszystkie grupy polityczne w UE mają potężne pretensje
"Widzą to politycy i komisarze UE"
Gość Polskiego Radia 24 zauważył również, że te ostatnie wydarzenia - zarówno kryzys szczepionkowy, jak i wizyta Borrella w Moskwie - były "bardzo znamienne". Przypomniał wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wzięła na siebie pełną odpowiedzialność w sprawie szczepionek. - Ale zaraz potem właściwie powiedziała, że prosi, żeby ją rozliczać po 5-letnim okresie jej kierowania Komisją Europejską - dodał.
Prof. Michał Kleiber zgodził się, że jeśli chodzi o działalność KE, ważne są wymierne efekty, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Tymczasem z tym są problemy. - To jest fakt, to widzą też politycy, głowy państw członkowskich Unii, ale także nawet członkowie gabinetu pani von der Leyen, czyli komisarze unijni. Wiele osób zauważa w tej chwili ten problem - stwierdził.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Michał Kleiber (przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN)
Data emisji: 07.02.2021
Godzina emisji: 18.34
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA