X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W styczniu wzrosły płace Polaków. GUS podał dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 10:21
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wyniosło 5.536,80 zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Jak jednocześnie poinformowano, o 2 proc. zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Najnowsze dane różnią się od prognoz ekonomistów, którzy przewidywali wyższy wzrost płac - na poziomie 5,1 procent rok do roku oraz niższy spadek zatrudnienia, który według szacunków miał wynieść około 1,3 procent.

Według wcześniejszych szacunków ekonomistki PKO Banku Polskiego Urszuli Kryńskiej, w styczniu wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się na solidnym powyżej 5 procent.


Shutterstock praca pracownik 1200.jpg
Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

- Też słabiej niż w grudniu, ale ciągle nie najgorzej. Biorąc pod uwagę to, że gospodarka wychodzi z głębokiej recesji i biorąc pod uwagę zaawansowanie procesów inflacyjnych mamy ciągle realny wzrost wynagrodzeń - dodała.

Dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy zatrudniające co najmniej dziesięciu pracowników. Statystyka nie obejmuje osób pracujących na umowę o dzieło lub umowę zlecenie.


Posłuchaj
04:53 kubisiak.mp3 O wynagrodzeniach oraz zatrudnieniu polskich pracowników na początku roku, mówił w Radiowej jedynce Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

PIE: w tym roku niższy wzrost wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających

- W tym roku będziemy obserwować niższy wzrost wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, co jest bezpośrednio związane z mniejszą skalą podwyżki płacy minimalnej - wskazał analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki odnosząc się do danych GUS.

Zdaniem analityka z zespołu makroekonomii PIE Jakuba Rybackiego, styczniowy dane GUS o zatrudnieniu nie pozwalają na jednoznaczne interpretacje.

Jak dodał, dynamika zatrudnienia w styczniu spadła do poziomu -2 proc.

Spadek liczby pracowników niejednoznaczny – część branż chce zwiększać zatrudnienie

- Wynik kształtuje się poniżej mediany prognoz analityków (-1,1 proc.) oraz większości indywidualnych szacunków. Bieżące dane ciężko interpretować ze względu na procedury statystyczne prowadzone przez GUS – z uwagi na zmianę panelu badanych firm nie można jednoznacznie odpowiedzieć, na ile spadek oznacza spowolnienie, a na ile to efekt zmiany badanych przedsiębiorstw, wynikający z wcześniejszych zwolnień - ocenił.

Zaznaczył, że dane z pełnego zbioru firm poznamy dopiero na koniec pierwszego kwartału.

W opinii Rybackiego dane CEIDG oraz badania ankietowe sugerują, że sytuacja jest stabilna.

- Według Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej liczba zawieszanych bądź zamykanych działalności gospodarczych jest zbliżona do ubiegłego roku.

Badania koniunktury PIE i BGK sugerują, że w przetwórstwie i budownictwie większy odsetek firm chce rozszerzać zatrudnienie, aniżeli je zmniejszać" - napisał w komentarzu.

Wynagrodzenia wciąż rosną, ich dynamika była mniejsza, ale już nie będzie spadać

Analityk podał, że dynamika wynagrodzeń spadła z 6,6 do 4,8 proc. Jego zdaniem wynik jest nieco lepszy od mediany rynkowych prognoz (4,6 proc.).

"W bieżącym roku obserwować będziemy niższy wzrost wynagrodzeń wśród pracowników najmniej zarabiających, co jest bezpośrednio związane z mniejszą skalą podwyżki płacy minimalnej. W 2020 roku najniższe wynagrodzenie podniesiono o 15 proc., obecnie jest to 7,7 proc. Oznacza to mniejszy impuls – co także znajduje odzwierciedlenie przy przeliczeniu średniego wynagrodzenia - wskazał.

Dodał, że badanie przedsiębiorstw NBP sugeruje, że dynamika wynagrodzeń pozostanie wysoka. Najprawdopodobniej będzie zbliżona lub nieco wyższa w stosunku do obecnego poziomu przez resztę kwartału.

Polskie Radio, IAR, PAP, Błażej Prośniewski, jk


jk

Czytaj także

Raport: pandemia nie wszystkim obniżyła płace. Zobacz komu spadły, a komu rosną

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 16:33
Płace w IT, budownictwie, e-commerce i digital marketingu poszły w górę. Wynagrodzenia obniżono natomiast w sektorach szczególnie dotkniętych pandemią: turystyce, gastronomii, hotelarstwie i usługach - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Devire.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w gospodarki. Brytyjskie PKB skurczyło się o prawie 10 proc., hiszpańskie o 11 proc.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 11:01
Koronawirus nie oszczędza europejskich gospodarek – te dotknięte lockdownem i ograniczeniami notują spadki nienotowane od lat. Hiszpański PKB skurczył się w 2020 r. o 11 proc., brytyjski o 9,9 proc., polska gospodarka zmniejszyła się w IV kwartale zdecydowanie mniej, ale też zmniejszyła się o 2,8 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:47
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
rozwiń zwiń