Gazociąg Polska-Słowacja uruchomiony. "Teraz trzeba wypełnić go dobrym, bezpiecznym i tanim gazem"
- Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Strachocinie. - Ta inwestycja daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności - dodał premier Słowacji Eduard Heger.
2022-08-26, 12:02
W piątek w Strachocinie na Podkarpaciu obyła się uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja.
- W maju otwieraliśmy analogiczne połączenie gazowe Polska-Litwa, teraz otwieramy połączenie Polska-Słowacja, i za chwilę będzie to Baltic Pipe. To oznacza, że wzmacniamy połączenia północ-południe, jesteśmy mocniejsi i bezpieczniejsi jako Polska i Słowacja. Chciałabym też zwrócić uwagę, że nowe połączenia są tutaj, na Litwie, w Polsce, na Słowacji, a nie w Niemczech czy w Austrii - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"Obudziliśmy się w nowej sytuacji"
Minister klimatu podziękowała rządowi Słowacji za współpracę przy tej inwestycji.
- Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To wyzwanie dla nas na najbliższe tygodnie i miesiące - podkreśliła.
REKLAMA
Jak mówił szef rządu Słowacji, ta inwestycja podnosi bezpieczeństwo Słowacji i Polski.
- 24 lutego obudziliśmy się w nowej sytuacji, potwierdziło się to, co Polska mówiła od lat, Rosja nie jest rzetelnym partnerem - zaznaczył Eduard Heger.
Premier Słowacji dodał, że działania Federacji Rosyjskiej należy ukarać.
- Widać, że Rosja wypowiedziała wojnę hybrydową całej Europie. Rok temu Rosja zaczęła ograniczać dostawy gazu. Dzisiejsze wysokie ceny energii to skutek tej wojny - powiedział.
REKLAMA
Źródła, które nie będą zależne od Rosji
Według szefa słowackiego rządu UE rozmieniło swoje wartości na tanią ropę.
- To jest bardzo duże ostrzeżenie dla nas. I cieszę się, że rządy Słowacji i Polski bardzo silnie reagują. To, że stoimy w tym miejscu, jest dowodem, że jesteśmy świadomi zagrożenia ze strony Rosji - zaznaczył Eduard Heger.
Podkreślił, że uroczyście otwarte w piątek połączenie gazociągowe północ-południe daje nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności, że można nabywać gaz z alternatywnych źródeł, które nie będą zależne od Rosji - podkreślił.
Jak dodał premier Słowacji, ważne jest w tej chwili zrealizowanie dostaw, co jest dużym wyzwaniem.
REKLAMA
- Dzięki temu gazociągowi na Słowację będzie mógł być dostarczany gaz z Norwegii oraz gaz ciekły z polskich portów. To wzmocni bezpieczeństwo Słowacji - podkreślił.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA