Słynne "Wrota Piekieł" mogą zniknąć. Władze mają inne plany niż turyści

Płonący krater, który najprawdopodobniej powstał przy radzieckich odwiertach i zyskał miano "Wrót Piekieł", przyciąga masę turystów. Zaczął tam również kwitnąć biznes noclegowy. Władze zaczynają jednak mówić o ugaszeniu krateru.

2024-09-09, 13:20

Słynne "Wrota Piekieł" mogą zniknąć. Władze mają inne plany niż turyści
Turystyczny biznes kwitnie przy "Wrotach Piekieł" - gazowym kraterze, który płonie nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Foto: AP/Associated Press/East News

Kiedy turyści zaczęli odwiedzać "Wrota Piekieł", nie było tam żadnych opcji noclegowych. Obecnie zwiedzający mają kilka możliwości. Są m.in. obozy zbudowane wokół krateru. Noclegi odbywają się w jurtach lub namiotach.

Do dyspozycji turystów jest także transport na krawędź krateru, choć np. obóz Darwaza Camp znajduje się ok. 5 minut drogi pieszo od krawędzi. Wspomniany obóz to najbardziej ekskluzywna z dostępnych opcji noclegowych. Znajdują się tam takie udogodnienia jak łóżka, posiłki czy toaleta zewnętrzna typu toi toi.

Po przeciwnej stronie ok. 10 minut marszu od krateru znajduje się Garagum Camp. Co prawda nie ma tam łóżek, ale obóz oferuje chociażby wieczorne posiłki z grilla czy oświetlenie zasilane energią słoneczną. 

Władze zamkną "Wrota Piekieł"?

Nieoficjalnie mówi się, że rząd Turkmenistanu planuje ugasić krater, a cały obszar, bogaty w gaz ziemny, przekształcić w tereny wydobywcze. Na polecenie prezydenta miały się odbyć konsultacje z naukowcami w celu znalezienia sposobu na ugaszenie płomieni - informował w 2022 roku państwowy dziennik "Neytralny Turkmenistan". 

REKLAMA

Wśród przyczyn ewentualnej próby ugaszenia płomieni wymienia się m.in. utratę cennych zasobów gazu czy obawy o zdrowie turystów. Oficjalnych informacji ten temat zamknięcia "Wrót Piekieł" jak do tej pory nie ma. 

Wielki krater pośrodku niczego

Warto wspomnieć, że "Wrota Piekieł" leżą na pustyni Kara-Kum, z dala od cywilizacji. Stamtąd do stolicy Turkmenistanu, Aszchabadu, trzeba przebyć ok. 260 km po pustynnych drogach i wyboistej autostradzie. 

Po drodze zaś zapasy wody i żywności można uzupełnić tylko w dwóch sklepach spożywczych, znajdujących się w pustynnych wioskach Bokurdak i Erbent. 

Powstał przy odwiertach?

Na temat powstania "Wrót Piekieł" krąży wiele legend. Nie do końca wiadomo, kiedy i w jaki sposób do tego doszło. 

REKLAMA

- Istnieje wiele kontrowersji i rozbieżności co do tego, jak to się zaczęło - twierdzi kanadyjski podróżnik George Kourounis, który jako jeden z nielicznych eksplorował dno krateru. 

Według niego najbardziej powszechną wersją jest ta, według której krater powstał w 1971 roku. Miał to być wynik odwiertu wykonanego przez radziecki zespół, który szukał na tych terenach gazu ziemnego. Pod nimi znajdowała się kieszeń gazowa, która zapadła się, tworząc krater długi na 70 m i głęboki na 30 m.  

Nie do końca wiadomo również, w jaki sposób doszło do zapłonu gazu znajdującego się w kraterze. Niektóre wersje mówią o granacie, inne o pijanym kierowcy traktora, który wjechał do środka. 

Czytaj także:

CNN/egz/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej