Serie A: Inter lepszy w derbach Mediolanu. Martinez zapewnił wygraną

2023-02-05, 22:43

Piłkarze Interu Mediolan pokonali w derbowym starciu AC Milan . Foto: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Inter Mediolan pokonał w derbowym starciu AC Milan 1:0 w niedzielnym meczu 21. kolejki piłkarskiej Serie A. Bramkę na wagę triumfu w derbowym szlagierze zdobył Lautaro Martinez.

Faworytami derbów Mediolanu byli piłkarze Interu, głównie ze względu na fatalne wyniki AC Milan w ostatnich tygodniach. Trener rossonerich Stefano Pioli zaskoczył ustawieniem z trójką stoperów i posadzeniem na ławce Rafaela Leao, jednak niezbyt pomogło to mistrzom Włoch.

Inter rządził i dzielił

Od pierwszych minut na San Siro niepodzielnie rządził bowiem Inter Mediolan. Już w drugiej minucie groźny, choć niecelny, strzał oddał Hakan Calhanoglu. Stuprocentową szansę na zdobycie gola miał natomiast Lautaro Martinez cztery minuty później. Po uderzeniu Argentyńczyka świetnie zachował się jednak Ciprian Tatarusanu, który w bramce Milanu po raz kolejny zastępował kontuzjowanego Mike'a Maignana.

Nerazzurri ani myśleli zwalniać tempa. W dziesiątej minucie kolejną okazję bramkową miał Martinez. Mistrz świata z Kataru oddał strzał głową, po którym piłka minimalnie minęła słupek bramki lokalnego rywala.

W kolejnych minutach AC Milan znacznie poprawił grę w obronie. Inter nadal dominował, jednak podopiecznym Simone Inzaghiego było trudniej o dogodne sytuacje bramkowe. W 34. minucie występujący formalnie w roli gospodarza nerazzurri wyszli jednak na prowadzenie.

Z rzutu rożnego dośrodkowywał Calhanoglu. Piłka została dograna idealna na głowę Martineza, który wyskoczył wyżej od Simona Kjaera. Tatarusanu rzucił się w kierunku piłki, jednak Rumun niewiele mógł zrobić.

Pierwsza połowa do końca przebiegała pod całkowitą kontrolą Interu. Dość powiedzieć, że piłkarze Milanu nie oddali do przerwy ani jednego strzału...

Schodząc do szatni, rossoneri mogli cieszyć się, że przegrywają różnicą tylko jednego gola.

Milan poprawił się po przerwie

Po powrocie na murawę nadal przeważał Inter, choć nie była to już taka dominacja, jak w pierwszej połowie. Stefano Pioli dokonywał kolejnych zmian. Na murawie pojawił się m.in. Rafael Leao.

Gra Milanu nie uległa jednak wielkiej metamorfozie. Wciąż aktualnym mistrzom Włoch trzeba oddać, że w 58. minucie wreszcie oddali strzał na bramkę przeciwnika! Po centrze Theo Hernandeza z lewej strony niecelnie uderzył głową Olivier Giroud.

O szczegółach derbów Mediolanu opowiada Piotr Kowalczuk (IAR) 1:24
+

Inter zaskakująco słabo radził sobie w drugiej połowie. Simone Inzaghi krzyczał na podopiecznych, ale na niewiele się to zdało. Tymczasem rossoneri coraz śmielej próbowali atakować. W 69. minucie niecelnie z rzutu wolnego kopnął Hernandez. Sześć minut później Sandro Tonali oddał celny strzał, lecz na posterunku był bramkarz Interu Andre Onana.

Gospodarze niedzielnego spotkania igrali z losem, bo rywale byli coraz groźniejsi. Kolejną szansę miał Giroud, który w 78. minucie groźnie uderzył piłkę głową, jednak futbolówka minimalnie minęła spojenie słupka z poprzeczką.

Nerazzurri poprawili swoją grę w ostatnich minutach meczu. W 90. minucie piłka nawet wylądowała w siatce po raz drugi. Sędzia Davide Massa nie uznał jednak trafienia Martineza ze względu na spalonego.

Pięć doliczonych minut nie zmieniło wyniku. Choć Milan po przerwie zagrał nieco lepiej, przegrał kolejny mecz, a posada Stefano Piolego jest coraz bardziej zagrożona.