Afera na szczytach. Messner i Kukuczka wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa

2023-09-27, 14:00

Afera na szczytach. Messner i Kukuczka wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej) . Foto: Zdjęcie pochodzi z książki "Piekło mnie pochłonęło"

Włoski himalaista i alpinista Reinhold Messner oraz Jerzy Kukuczka zostali wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa. Messner był uznawany dotąd pierwszą osobą na świecie, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników. Jego miejsce zajął Amerykanin Edmund Viesturs ... który ogłosił, że nie chce, aby jego nazwisko znalazło się w księdze. Zamieszanie wywołał niemiecki dziennikarz Eberhard Jurgalski, który przedstawił twierdzenia dotyczące okoliczności zdobywania ośmiotysięczników dekady temu.      

Amerykański himalaista Ed Viesturs ogłosił, że rezygnuje z tytułu pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Numer 1 przyznano mu w Księdze Rekordów Guinnesa po tym, gdy wykreślono z niej nazwisko słynnego włoskiego wspinacza Reinholda Messnera.

- Jestem mocno przekonany, że to Reinhold Messner pierwszy wszedł na wszystkie 14 ośmiotysięczników i to musi zostać uznane - oświadczył Amerykanin.

Afera na szczytach

Polemika na szczycie wybuchła, gdy nazwisko Messnera wykreślono z Księgi Rekordów Guinnessa, a jego miejsce zajął 64-letni Viesturs. Odebranie Messnerowi, dawnemu rywalowi Jerzego Kukuczki, pierwszeństwa to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna, bo brakowało im kilku metrów.

- Nonsens - tak 79-letni Messner skomentował tę opinię.

Zapewnił: - Jeśli ktoś wspiął się na Annapurnę, to na pewno byliśmy to ja i Hans.

- Nikt, kto zna się na himalaizmie nie zakwestionowałby naszego wyczynu. Jurgalski nic nie wie - dodał.

Na temat tej decyzji wypowiedział się też Hans Kammerlander. - W ten sposób niszczy się alpinizm - ocenił w wywiadzie dla Ansy. Dyskusję tę uznał za „śmieszną”.

- Oczywiście nie istnieje absolutna pewność, to były inne czasy, bez GPS. Na tej wysokości wystarczy zamieć i zaciemnione światło słoneczne. Jesteśmy nadal przekonani, że byliśmy na szczycie, ale kto wie, czy nie było tam jeszcze 5-6 metrów do wspinaczki. Ale to i tak nie przekreśliłoby naszego osiągnięcia- stwierdził 66-letni Kammerlander.


Reinholda Messnera i Hansa Kammerlandera poparł Viesturs, który cytowany przez agencję Ansa oświadczył:

- On i inni himalaiści zrobili wszystko, by wspiąć się na prawdziwe szczyty w warunkach, jakie tam zastali.

O Włochu Amerykanin powiedział też: - Był on naszym prekursorem, nie tylko jeśli chodzi o styl, ale także z fizycznego i psychologicznego punktu widzenia wspinając się bez dodatkowego tlenu.

- Inni wspinacze, tacy jak ja, mogli podążać jego śladami inspirując się nim - stwierdził Amerykanin oddając hołd włoskiej legendzie himalaizmu.

Jerzy Kukuczka był drugi po Messnerze - Polak wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa 

<<< SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA >>> 

Obecnie na stronie Księgi Rekordów Guinnessa to Edmund Viesturs z USA figuruje jako pierwsza osoba, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Co w takim razie z osiągnięciem Jerzego Kukuczki, który skompletował wszystkie ośmiotysięczniki drugi po Messnerze? Kukuczka w latach 1979-1987 zdobył koronę Himalajów i Karakorum.  

"Przegląd Sportowy" skontaktował się z działaczami Księgi Rekordów Guinnessa, aby dowiedzieć się, dlaczego Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner zostali wykreśleni ze słynnej księgi rekordzistów.

Jak czytamy, odesłano ich do raportu Eberharda Jurgalskiego, który wraz z zespołem przeanalizował wszystkie wejścia na najwyższe szczyty. "Doszli do wniosku, że w przypadku wielu szczytów (szczególnie Annapurny I, Dhaulagiri I i Manaslu) "prawdziwe szczyty" nie były poprawnie identyfikowane przez wiele lat" - podkreślono. Wielu wspinaczy w związku z tym omyłkowo myślało, że zdobyło szczyt, ale w rzeczywistości wcale tak nie było.

Kukuczka miał zatrzymać się zaledwie osiem metrów przed szczytem – zdaniem Jurgalskiego miało to miejsce podczas próby zdobycia Manaslu. Wielu innych wspinaczy kończyło swoją wspinaczkę około 190 metrów przed szczytem góry.

Jak mówi redaktor naczelny Księgi Rekordów Guinnessa Craig Glenday, cytowany przez "Przegląd Sportowy”, „tytuły Księgi Rekordów Guinnessa, na które wpłynęła reklasyfikacja prawdziwych szczytów, musiały zostać zresetowane, aby odzwierciedlały nowe wymagania”.

O jakie wymagania chodzi? "Wyprawa górska mogła zostać uznana za rekordową, musi spełniać dwa kluczowe kryteria. Przede wszystkim najwyższy możliwy punkt musi zostać osiągnięty i udowodniony, a dodatkowo wyjścia należy odbywać pieszo, z bazy na szczyt i z powrotem.

Uwzględnione zostaną zjazdy helikopterem z wyższych obozów w nagłych przypadkach medycznych oraz zjazdy w ramach sportów przygodowych wykonywane na nartach, snowboardzie i niezmotoryzowanych jednostkach skrzydłowych, takich jak np. paralotnie" — czytamy na stronie Księgi Rekordów Guinnessa.

- Nie powinno to w żaden sposób umniejszać niesamowitych pionierskich osiągnięć dokonanych przez niektórych z najważniejszych alpinistów w ciągu ostatnich 50 lat - stwierdził redaktor naczelny Księgi Rekordów Guinnessa Craig Glenday.

Jerzy Kukuczka i Jego Korona Himalajów i Karakorum:

Lhotse, 4 października 1979 r. Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Zygmunt Andrzej Heinrich i Janusz Skorek
Mount Everest, 19 maja 1980 r. Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok
Makalu, 15 października 1981 r. Jerzy Kukuczka
Broad Peak, 30 lipca 1982 r. Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
Gasherbrum II, 1 lipca 1983 r. Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
Gasherbrum I, 23 lipca 1983 r. Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka
Dhaulagiri, 21 stycznia, 1985 r. Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok
Chu Oyu, 13 lutego, 1985 r. Jerzy Kukuczka, Zygmunt Andrzej Heinrich
Nanga Parbat, 13 lipca 1985 r. Jerzy Kukuczka, Carlos Carsolio, Zygmunt Andrzej Heinrich i Sławomir Łobodziński
Kanghenjunga, 11 stycznia, 1986 r. Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki
K2, 8 lipca 1986 r. Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
Manaslu, 10 listopada, 1986 r. Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer
Annapurna, 3 lutego, 1987 r. Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer
Shisha Pangma, 18 września, 1987 r. Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer


Annapurna, najszybsza zimowa zdobycz Kukuczki:

****

<<< WIECEJ O GÓRACH >>> 

>> > CZYTAJ WIĘCEJ Pogrzeb Kacpra Tekielego. Wzruszające słowa Justyny Kowalczyk: żadne z nas nie uciekało od śmierci 


Czytaj także:

red/

Polecane

Wróć do strony głównej