more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Boniek: wyrzuciliśmy Czesława Michniewicza do rynsztoka

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:35
Wraz z końcem 2022 roku Czesław Michniewicz przestał pełnić funkcję selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. - Wyrzuciliśmy do rynsztoka Czesława Michniewicza - powiedział były prezes PZPN Zbigniew Boniek w rozmowie z "Super Expressem".
Zbigniew Boniek jako prezes PZPN
Zbigniew Boniek jako prezes PZPNFoto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Czesław Michniewicz od 1 stycznia 2023 roku nie jest już selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Podczas ostatniego spotkania w siedzibie PZPN władze związku ogłosiły swoją decyzję doświadczonemu szkoleniowcowi. 

Zbigniew Boniek: wyrzuciliśmy Czesława Michniewicza do rynsztoka

Michniewicz awansował z kadrą po raz pierwszy od 36 lat do fazy pucharowej mistrzostw świata, gdzie Biało-Czerwoni odpadli z późniejszymi wicemistrzami globu Francją. Pod koniec roku były opiekun kadry zamieścił w mediach społecznościowych pożegnalny wpis, gdzie wymienił między innymi swoje sukcesy na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski.

Były opiekun m.in. Legii Warszawa był ostro krytykowany w mediach od początku objęcia posady trenera kadry. Nie lepiej było po mundialu, gdzie tzw. afera premiowa odbiła się szerokim echem. Teraz gdy trwają poszukiwania następcy 52-latka, przewija się sporo nazwisk, w tym z zagranicy. Swoje zdanie na ten temat wyraził Zbigniew Boniek.

- Widzę, że my jesteśmy na tyle… upośledzeni umysłowo, że wydaje się nam, iż zagraniczny trener będzie rozwiązaniem wszystkich kłopotów. Powtarzam: u nas często odbijamy się od ściany do ściany. Chcemy Roberta Martineza i zaznaczam, że cenię całą jego robotę wykonaną przez lata z reprezentacją Belgii. Ale w Katarze nie wyszedł z grupy, a równolegle wyrzuciliśmy do rynsztoka Czesława Michniewicza, choć on taki awans wywalczył - stwierdził na łamach "Super Expressu".

- Dzisiaj wszystkim się nagle wydaje, że na nasze reprezentacyjne gwiazdy potrzeba wyłącznie "supertresera", supernazwiska z zagranicy. Że Lewandowski tylko wtedy będzie biegał i grał w reprezentacji, jeśli dostanie trenera, który w życiorysie będzie mieć pięć razy więcej tytułów króla strzelców niż on. Nie, tak to nie działa - tłumaczył były prezes PZPN.

PZPN szuka selekcjonera reprezentacji Polski

Czesław Michniewicz prowadził reprezentację Polski w 13 spotkaniach, pięć wygrał, trzy zremisował i doznał pięciu porażek. Prócz awansu na mundialu i wyjściu z grupy, Biało-Czerwoni utrzymali się w dywizji A Ligi Narodów.

PZPN ma sporo czasu, ponieważ kolejny mecz kadra rozegra dopiero pod koniec marca w ramach el. Euro 2024.

W gronie kandydatów na nowego selekcjonera kadry są: Vladimir Petković, Nenad Bjelica, Jan Urban czy Marek Papszun.

Czytaj także:

polskieradio24.pl

/Super Express

Zobacz także

Zobacz także