more_horiz
Wiadomości

Afera sięgnęła szczytów. Messner pozbawiony rekordu: to nie jest sport

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 22:30
Światowej sławy włoski himalaista i alpinista Reinhold Messner wyraził zdumienie i oburzenie decyzją o wykreśleniu jego nazwiska z Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników. Jego miejsce zajął Amerykanin Edmund Viesturs.
Reinhold Messner
Reinhold MessnerFoto: Shutterstock

Włoskie media wyjaśniły w poniedziałek, że odebranie Messnerowi pierwszeństwa to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna.

“Nonsens”- tak 79-letni Messner, niegdyś rywal Jerzego Kukuczki, skomentował te zarzuty w rozmowie z agencją Ansa.

„Po pierwsze - wyjaśnił - nigdy nie przypisywałem sobie żadnego rekordu, a zatem nie mogą mi go odebrać. Poza tym góry się zmieniają. Minęło prawie 40 lat. Jeśli ktoś wspiął się na Annapurnę, to na pewno byliśmy to ja i Hans".

„Nikt, kto zna się na himalaizmie nie zakwestionowałby naszego wyczynu. Jurgalski nic nie wie” - dodał Messner.

Poza tym himalaizm, alpinizm "to nie jest sport i dlatego nie istnieją ani zawody, ani zwycięzcy” - oświadczył.

Obecnie na stronie Księgi Rekordów Guinnessa to Edmund Viesturs z USA figuruje jako pierwsza osoba, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki w latach 1989- 2005.

Na temat tej decyzji wypowiedział się też Hans Kammerlander. „W ten sposób niszczy się alpinizm” - ocenił w wywiadzie dla Ansy. Dyskusję tę uznał za „śmieszną”.

Wyjaśnił następnie: “Oczywiście nie istnieje absolutna pewność, to były inne czasy, bez GPS. Na tej wysokości wystarczy zamieć i zaciemnione światło słoneczne. Jesteśmy nadal przekonani, że byliśmy na szczycie, ale kto wie, czy nie było tam jeszcze 5-6 metrów do wspinaczki. Ale to i tak nie przekreśliłoby naszego osiągnięcia”- stwierdził 66-letni Kammerlander.

****

<<< WIECEJ O GÓRACH >>> 

>> > CZYTAJ WIĘCEJ Pogrzeb Kacpra Tekielego. Wzruszające słowa Justyny Kowalczyk: żadne z nas nie uciekało od śmierci 


Czytaj także:

red/PAP

Zobacz więcej na temat: SPORT góry Alpy Himalaje

Zobacz także

Zobacz także