"Spacerniak". Wspomnienia wydawcy z Lublina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 18:30
- Z przekorą i dystansem podchodzę do nazywania Lublina miastem magicznym i pępkiem świata - mówił w Dwójce pisarz Bernard Nowak, który w swojej nowej książce przywołuje anegdoty ze swojego życia z Kozim Grodem w tle.
Audio
  • "Spacerniak". Wspomnienia lubelskiego wydawcy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Spacerniak na tle panoramy Lublina
Okładka książki "Spacerniak" na tle panoramy LublinaFoto: materiały prasowe

jan_walc_pap_1200.jpg
Jan Walc. Książki i kultura niezależna

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadał, że do Lublina po raz pierwszy trafił w 1969 roku ze strachu przed wojskiem. Wybawieniem od przymusowej służby okazały się studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Gdy tam jechałem na egzaminy, myślałem, że to jakaś mała przykościelna uczelnia. Zdziwiłem się i nieco przestraszyłem, gdy się okazało, że jest tam 3,7 kandydata na jedno miejsce - wspominał pisarz.

Na początku lat 80. Bernard Nowak zaangażował się, jako drukarz, w podziemną działalność wydawniczą. Pisarz wspominał, że pracę maszyn drukarskich zwykle zagłuszano głośną muzyką. - Pamiętam, jak drukowaliśmy na jakiejś stancji dwa dni po śmierci Breżniewa. Przekornie puszczaliśmy głośno marsze żałobne, aż w końcu student, który mieszkał za ścianą powiedział, że ma już tego dość i żebyśmy drukowali sobie, co tylko chcemy, bylebyśmy wyłączyli te marsze. Zmieniliśmy więc muzykę na Led Zeppelin.

W audycji Bernard Nowak opowiadał o swoich największych wydawniczych wpadkach, przywołał ciekawą anegdotę związaną z przyznaniem Ricie Gombrowicz honorowego obywatelstwa Lublina, w końcu wspomniał, jak wyrównał rachunki z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi:  Wacław Holewiński

Goście: Bernard Nowak (pisarz, wydawca)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Czytaj także

Lektura i moralność. O twórczości Andrzeja Kijowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 09:53
Bohaterem "Literackich portretów" był tym razem Andrzej Kijowski - znakomity pisarz, scenarzysta, ale przede wszystkim ceniony krytyk.
rozwiń zwiń